واکنش خشمگینانه سناتورهای جمهوریخواه به اقدام نظامی مسکو در اوکراین

روسیه,بحران92

نیویورک، ایرنا- سناتورهای جمهوریخواه آمریکا روز شنبه واکنش خشمگینانه ای به دخالت نظامی روسیه در اوکراین نشان داده و همزمان از آنچه عملکرد ضعیف اوباما در بحران اوکراین نامیدید، انتقاد کردند.

به گزارش ایرنا سناتور مارکو روبیر روز شنبه گفت که دولت آمریکا باید روابط تجاری خود را با روسیه قطع کرده و مسکو را از نهادهای بین المللی اخراج کند!

این سناتور جمهوریخواه افزود: ما باید تمام گفتگوهای تجاری و اقتصادی با روسیه را به حالت تعلیق درآوریم.

وی گفت: روسیه و آمریکا وارد دورانی تازه و خطرناک شده اند و دیگر ابهامی درباره انگیزه های پوتین وجود ندارد.

اما سناتور لیندسی گراهام، از چهره های تندروی جمهوریخواه گفت: این بحران شاکله روابط ما را به روسیه تغییر خواهد داد.

وی گفت ما باید در کنار مردم اوکراین قرار گیریم و برای ایجاد دموکراسی در آن کشور تلاش کنیم.

سناتور دروگ لمبرون نیز گفت که ضعف آمریکا پیامدهای خطرناکی برای جهان و ثبات بین المللی خواهد داشت.

همچینین راند پل، سناتور دیگر جمهوریخواه مدعی شد که دخالت روسیه به بی ثباتی اوکراین و جهان منجر خواهد شد.

تد کروز از دیگر چهره های برجسته جمهوریخواه نیز روز شنبه گفت که دولت آمریکا باید روسیه را از گروه هشت اخراج نماید.

از سوی دیگر جان مک کین، سناتور جمهوریخواه آمریکایی روز شنبه خواستار اقدام دولت اوباما علیه روسیه شد و گفت از اوباما می خواهد که دقیقا روشن کند می خواهد چه اقدامی علیه تحرکات نظامی روسیه انجام دهد.

این سناتور تندور مدعی شد که ماشین نظامی روسیه در حال حرکت به سوی شرق اوکراین و اشغال آن منطقه است و این اقدام روسیه در تضاد با تعهدات روسیه به تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین می باشد.

مک کین گفت عدم تحرک آمریکا باعث جری شدن پوتین شده تا وی به مداخله نظامی در اوکراین ادامه دهد.

تحلیلگران سیاسی می گویند جمهوریخواهان از مواضع انفعالی دولت اوباما در بحران اوکراین به عنوان فرصتی برای حمله به اوباما و ضعیف نشان دادن سیاست خارجی وی بهره برداری می کنند.

در این میان اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز شنبه در بیانیه ای اعلام کردند که کنگره آمریکا آماده اعمال ˈتحریم های هدفمندˈ علیه مقام های روسیه و هر جریانی است که در جهت از میان بردن حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین اقدام نماید.

در این بیانیه که توسط همه اعضای دموکرات و جمهوریخواه این کمیته امضا شده از باراک اوباما خواسته شده است که رهبری یک اقدام قاطع بین المللی علیه روسیه را به دست گیرد.

این بیانیه پس از آن منتشر می شود که باراک اوباما رییس جمهور آمریکا روز جمعه به روسیه درباره پیامدهای هرگونه دخالت نظامی در اوکراین هشدار داده بود.

باراک اوباما همچنین روز شنبه در یک گفتگوی تلفنی طولانی با ولادیمیر پوتین، مسکو را به دلیل ارسال نیروی نظامی به اوکراین متهم به نقض آشکار قوانین بین المللی کرد و خواستار کاهش تنش ها بر سر اوکراین شد.

در این تماس تلفنی که 90 دقیقه به طول انجامید، اوباما عمیقا از وضعیت اوکراین ابراز نگرانی کرد و گفت ارسال نیروی نظامی توسط روسیه به اوکراین نقض آشکار قانون بین المللی است.

بنا به اعلام کاخ سفید، رییس جمهور آمریکا در این تماس تلفنی به همتای روسی خود هشدار داده است که با انزوای سیاسی و اقتصادی روبرو خواهد شد و از وی خواست فورا دستور عقب نشینی نیروهای روسیه را از اوکراین صادر کند.

دولت جدید اوکراین روسیه را متهم کرده که صدها سرباز و همچنین یک هواپیمای نظامی در کریمه مستقر کرده است اما مسکو هر گونه مداخله نظامی را رد کرده و گفته است جابجایی نیروهایش ناقض توافق های بین المللی نیست.

اروپام 2251 **1908
کد N155256