انتقاد شدید نمایندگان غربی از روسیه در جلسه شورای امنیت درباره اوکراین

روسیه,بحران92

نیویورک، ایرنا- شورای امنیت روز شنبه با حضور معاون دبیرکل سازمان ملل جلسه ای اضطراری برای بحث درباره بحران اوکراین برگزار کرد که در جریان آن نمایندگان آمریکا، فرانسه و انگلیس بشدت از کرملین و ارسال نیروهای نظامی به اوکراین توسط روسیه انتقاد کردند.

به گزارش ایرنا یان الیاسوین، معاون دبیرکل سازمان ملل در آغاز این جلسه وضعیت اوکراین را بسیار نگران کننده دانست و گفت که از اعضای شورای امنیت می خواهد که بصورت مسالمت آمیز به این بحران پایان دهند.

وی بر ضرورت حاکمیت عقلانیت برای حل این مساله تاکید کرد و گفت باید تمامیت ارضی اوکراین حفظ شود.

نماینده دایم اوکراین نیز در این جلسه بشدت از روسیه انتقاد کرد و گفت ارتش روسیه به بهانه حمایت از اقلیت روسی زبان اوکراین کشورش را اشغال کرده است.

وی گفت: اقدام روسیه تهدید جدی ثبات منطقه و ضربه به استقلال و تمامیت ارضی اوکراین است.

نماینده اوکراین تاکید کرد که اقدام روسیه نقض وحشتناک منشور سازمان ملل می باشد.

در جلسه امروز نمایندگان آمریکا، انگلیس و فرانسه از دولت جدید اوکراین اعلام حمایت کرده و اقدام روسیه را غیرقانونی و برخلاف حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین دانستند.

ویتالی چورکین، نماینده دایم روسیه روز شنبه در سخنانی در نشست اضطراری شورای امنیت با رد کردن سخنان نماینده اوکراین گفت اقدام دومای روسیه در جهت از میان بردن تمامیت ارضی اوکراین نیست.

با وجود همراهی نماینده فرانسه با همتایان انگلیسی و آمریکایی خود، لحن وی نسبت به روسیه به مرایت ملایمتر بود و وی خواستار خویشتنداری همه طرف ها برای پایان مسالمت آمیز بحران شد.

در جلسه امروز نماینده چین تنها عضو دایم شورای امنیت بود که درباره وضعیت اوکراین صحبت نکرده و موضع نگرفت.

همچنین هیچ یک از 10 عضو غیردایم شورای امنیت در جلسه امروز سخنرانی نکردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه به درخواست نماینده دایم اوکراین در سازمان ملل تشکیل جلسه اضطراری داده بود تا درباره بحران آن کشور و تحرکات نظامی روسیه بحث و گفتگو کند.

دولت جدید اوکراین روسیه را متهم کرده که صدها سرباز و همچنین یک هواپیمای نظامی در کریمه مستقر کرده است اما مسکو هر گونه مداخله نظامی را رد کرده و گفته است جابجایی نیروهایش ناقض توافق های بین المللی نیست.

اروپام 2251 **1908
کد N155231