واکنش وزارت خارجه به بیانیه جدید آمریکا درباره حقوق بشر ایران

امریکا

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به انتشار گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در کشورمان توسط وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: دولت آمریکا در موضعی نیست که دیگران را در حوزه حقوق بشر موعظه کند.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل رسانه ای وزارت امور خارجه، در بیانیه وزارت امور خارجه کشورمان آمده است: افکار عمومی بین المللی، دولت آمریکا را به عنوان نماد دخالت گسترده در حوزه خصوصی افراد، نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در زندانهای ابوغریب، بگرام و گوانتانامو و جلوگیری از مجازات عاملین این جنایات، بازداشت خودسرانه و شکنجه افراد در شبکه زندانهای مخفی آمریکا از جمله در اروپا، قتل صدها زن و کودک بی گناه بوسیله هواپیماهای بدون سرنشین، حمایتهای همه جانبه از اقدامات غیرانسانی رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و اعمال مشابه می شناسد. در این شرایط، دولت آمریکا در موضعی نیست که دیگران را در حوزه حقوق بشر موعظه کند.

این بیانیه می افزاید: گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در مورد ایران عموما بر اساس داده های بی اساس گروههای معاند علیه جمهوری اسلامی ایران تهیه و در جهت مقاصد سیاسی دولت آمریکا تنظیم شده است. جمهوری اسلامی ایران معتقد است توسل ابزاری به حقوق بشر، مصداق عینی تضعیف مبانی و ارزشمند این حوزه انسانی خواهد بود.

این بیانیه در پایان تاکید کرده است: جمهوری اسلامی ایران همواره بر اساس پایبندی به قانون اساسی و قوانین عادی و معاهدات بین المللی و همچنین تعهدات دینی و اعتقادی خود در راستای توسعه و ارتقاء حقوق بشر در سطح ملی و بین المللی گام برداشته است و در عمل نیز خود را متعهد به رعایت این موازین می داند. اقدامات و تعاملات مثبت جمهوری اسلامی ایران با نظام حقوق بشری ملل متحد و نهادهای بین المللی مبین تصمیم کشور به تداوم همکاری ها است.

** شبد ** 1528 ** 1597
کد N155090