سفیر ایران در پاکستان :

موضوع مرزبانان ایرانی از سوی مراجع رسمی پاکستان در حال پیگیری است

ایران,سفیر

اسلام آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان گفت : موضوع آزادی مرزبانان ربوده شده کشورمان که از سوی رسانه های پاکستانی منتشر شده از جانب مقام های ارشد سیاسی و امنیتی پاکستان در حال پیگیری است.

ˈعلیرضا حقیقیانˈ روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد افزود: بر اساس پیگیری های انجام شده تاکنون هیچ مرجع رسمی پاکستانی آزادی مرزبانان ایرانی را تایید نکرده است.

وی توضیح داد: این موضوع در دستور کار سفارت قرار داده شده و همکاران ما در سرکنسولگری شهر کویته و دیگر ارگانهای رسمی درباره این خبر پیگیر این موضوع مهم هستند.

حقیقیان ادامه داد : چنانچه خبر تایید شده ای از آزادی مرزبانان ایرانی در ایالت بلوچستان به دست آید ؛ حتما سریعا از طریق منابع خبری رسمی اطلاع رسانی خواهد شد.

یک مقام مسوول سرکنسولگری کشورمان در شهر کویته نیز به خبرنگار ما گفت : موضوع اعلام شده از سوی یکی از مقام های پلیس مرزی ایالت بلوچستان در حال پیگیری از منابع رسمی دولت ایالتی بلوچستان است.

وی افزود : این موضوع را که رسانه های خبری پاکستان درباره آزادی مرزبانان ایرانی به همراه چند تن از اتباع خارجی در عملیات نیروهای سپاه مرزی ایالت بلوچستان اعلام شده را در دست پیگیری داریم و با مسوولان سپاه مرزی پاکستان در منطقه در تماس مستمر هستیم .

برخی از مقام های آگاه در سفارت کشورمان در اسلام آباد همچنین به ایرنا گفتند: موضوع آزادی مرزبانان ایرانی در حال پیگیری است و ان شا الله با کسب اخباری موثق از منابع رسمی و امنیتی، اطلاع رسانی می شود.

منابع خبری پاکستان ساعاتی پیش گزارش دادند که در عملیات نیروهای سپاه مرزی این کشور در روز شنبه 11 تبعه خارجی از جمله مرزبان ربوده شده ایرانی را در مناطق ایالت بلوچستان نزدیک مرز با ایران آزاد شدند.

شبکه خبری دنیا نیوز به نقل از خان وصی سخنگوی نیروهای سپاه مرزی پاکستان گزارش داد که در عملیات امروز نیروهای امنیتی در منطقه تربت ایالت بلوچستان درجنوب غربی این کشور؛ 11 تبعه ربوده شده خارجی از چنگ تروریست ها نجات داده شدند.

دنیا نیوز پس از آن در خبر فوری (بدون اشاره به تعداد مرزبانان پیدا شده کشورمان) گفت: مرزبان ربوده شده ایران نیز در میان اتباع خارجی آزاد شده در منطقه تربت قرار دارند.

براساس این گزارش؛ نیروهای سپاه مرزی چند تبعه متعلق به کشورهای یمن و تانزانیا را یافته اند و استعلام به منظور مشخص کردن ملیت سایر افراد نیز در حال انجام است.

در هفته گذشته مقامات ایران و پاکستان کمیته مشترکی به منظور رسیدگی به امور مرزی و تلاش های مشترک برای یافتن مرزیانان ربوده شده ایرانی در نشست سه روزه کمیسیون مشترک مرزی در شهر ˈکویتهˈ مرکز ایالت بلوچستان پاکستان تشکیل داده بودند.

آساق ** 1095 **1010
کد N154837