پایگاه خبری وطن :

روسیه ،امارات و عربستان از ریاست جمهوری السیسی در مصر حمایت می کنند

مصر,روسیه

تهران-ایرنا- انتخابات ریاست جمهوری مصر در پیش رو ست و گفته می شود عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع کنونی یکی ازنامزدهای مطرح در این انتخابات است که از حمایت برخی کشورهای خارجی و منطقه ای نیز برخوردار است.

روزنامه ˈوطنˈ در گزارشی در مورد حامیان بین المللی ارتشبد

ˈ عبدالفتاح السیسی ˈ نوشت : روسیه ،امارات و عربستان از ریاست جمهوری عبدالفتاح السیسی در مصر حمایت می کنند.

وطن نوشت : رییس جمهوری راس هرم قدرت درمصر است و در حال حاضر ˈ عدلی منصور ˈ رییس جمهوری موقت مصر است و قرار است طی چند ماه آینده انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود .

با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری مصر ، نام السیسی با قدرت در صحنه ها ظاهر می شود و پیش بینی می شود وی بیشترین شانس برای پیروزی در انتخابات را داشته باشد .

وطن افزود: ˈعموما هریک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مصرتوسط برخی کشورهای خارجی که روابط نزدیکی با آن ها دارند ، حمایت می شوند و روسیه یکی از مهم ترین کشورهای حامی السیسی است که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور ابراز امیدواری کرد که وی در انتخابات نامزد شود .

امارات نیز از جمله کشورهای حامی نامزدی السیسی است که در زمان برکناری ˈمحمد مرسی ˈ توسط السیسی از این اقدام وی حمایت کرد و این کشور در زمان حکومت اخوانی ها در مصر روابط پرتنشی با آن ها داشت .

عربستان سومین کشوری است که از السیسی حمایت می کند زیرا این کشور از حوادث تیرماه که منجر به برکناری مرسی شد ، شدیدا حمایت کرد و با اینکه مرسی نخستین سفر خارجی اش را به عربستان اختصاص داد اما این باعث کاستن هراس ریاض از اخوان المسلمین نشد.

این سه کشور به صورت علنی از السیسی حمایت کرده اند اما در مورد علل حمایت هر یک از این کشور ها از السیسی نیز باید گفت :

ولادیمیر پوتین با اعلام حمایت از السیسی وزیر دفاع مصر قصد داشت ضربه قدرتمندی به آمریکا وارد کند زیرا روسیه از 30 جولای( تیرماه ) به بعد از اقدام های وی حمایت کرد و یادداشت همکاری نظامی و فناوری با السیسی به نمایندگی از سوی مصر امضا کرد و زمینه را برای آموزش مشترک میان روسیه و مصر فراهم آورد.

رییس جمهوری روسیه زمانی از السیسی حمایت کرد که روابط آمریکا –مصر از تیرماه به بعد شاهد سردی بود .

وی زمان دیدار السیسی از روسیه به وی گفت : من می دانم شما تصمیم گرفته اید در انتخابات ریاست جمهوری مصر نامزد شوید ، این تصمیم بر اساس اصل وظیفه شناسی و احساس مسئولیت است و از طرف خود و مردم روسیه برای شما آرزوی پیرزوی دارم .

به این ترتیب السیسی از حمایت کشوری برخوردار می شود که می خواهد نقش پررنگی در خاورمیانه داشته باشد چون پس از پیمان کمپ دیوید ، مصر از چنگال روسیه در آمد و آمریکا با اعطای کمک های نظامی سعی در تضمین امنیت رژیم صهیونیستی داشت اما اکنون روسیه سعی می کند از نفوذ و قدرت آمریکا درمنطقه بکاهد به ویژه پس از اینکه مانع طرح حمله نظامی به سوریه شد.

کارشناسان سیاسی می گویند استقبال پوتین از السیسی نوعی حمایت غیر مستقیم از وی بود و روسیه به دلیل دشمنی با گروه های اسلامی سیاسی از وی حمایت می کند زیرا این کشور با این گروه ها درخاک خود مشکل زیادی دارد.

از سوی دیگر برخی دیگر از تحلیلگران در مورد علت حمایت روسیه از السیسی گفته اند که روسیه با این کار می خواهد یک متحد جدیددرمنطقه برای خود پیدا کند و از آنجا که روسیه دریافته است السیسی درحال حاضر قدرت و محبوبیت زیادی در مصر دارد ، از وی حمایت می کند.

وطن در ادامه در خصوص حمایت های امارات از السیسی نیز نوشت: این کشور از ˈ احمد شفیق ˈ نامزد دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری که بسیار قدرتمند ظاهر شد ، دست کشید تا از السیسی حمایت کند اما خود شفیق نیز اعلام کرد که از نامزدی السیسی حمایت می کند .

روابط مصر و امارات در زمان مرسی پرتنش و سرد بود به ویژه به دلیل سخنان ˈضاحی خلفان ˈ فرمانده پلیس دبی که پیوسته به اخوانی ها حمله می کرد. در آن زمان مرسی امارات را متهم به تلاش برای براندازی دولت خود کرد زیرا امارات احمد شفیق را در خاک خود پناه داده بود و از وی حمایت می کرد و یک گروه اخوانی را نیز در خاک خود دستگیر کرد چون امارات اخوان المسلمین را یکی از مهم ترین تهدیدها برای خود به شمار می آورد. بلافاصله پس از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری ، امارات نیز مانند عربستان از این اقدام السیسی استقبال کرد و یک میلیارد دلار به مصر کمک کردو دو میلیارد دلار پول نیز بدون دریافت سود در بانک مرکزی مصر و برای کمک به اقتصاد این کشور به امانت گذاشتد.

یک هیئت عالی رتبه اماراتی متشکل از وزیر خارجه و همچنین مشاور امنیت ملی امارات به مصر رفت تا از مصر در دوران بعد حمایت کند که البته دلیل اصلی آن نفرت از گروه اخوان المسلمین بود .

وطن در مورد حمایت عربستان از السیسی نیز نوشت: عربستان علنا از وی حمایت نکرده است اما همینکه عربستان از قرارداد تسلیحاتی سه میلیارد دلاری مصر با روسیه حمایت کرد ، این نشان می دهد که عربستان حامی وی است ، جدا از این عربستان پس از اینکه السیسی اقدام به برکناری مرسی و کنار گذاشتن اخوانی ها از صحنه سیاست مصر کرد ،میلیاردها پوند به مصر کمک کرد ، به جان گرفتن اقتصاد بحرانی مصر کمک کرد تا مصر بتواند بحران پیش روی خود را پشت سر بگذارد و از پیامدهای آن رهایی یابد.

کارشناسان سیاسی اعتقاد دارند عربستان حمایت از السیسی را به معنای حمایت از ثبات کشور خود می داند و به این دلیل از وی حمایت می کند زیرا او بهترین کسی است که در حال حاضر می تواند از منافع اقتصادی و سیاسی عربستان در مصر حمایت کند .

خاورم **2041**1446
کد N154648