رییس دیوان عدالت اداری:

بی‌قانونی دولت گذشته مشکلات زیادی ایجاد کرد

رییس دیوان عدالت اداری

نظام جمهوری اسلامی مرهون درایت امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب، خون شهدا و ایثارگران و حضور همیشگی مردم در عرصه‌های مختلف است و مدیران باید خود را وقف خدمت به مردم و خواسته‌های قانونی آنان کنند.

رییس دیوان عدالت اداری کشور گفت: توجیه‌های نادرست دولت گذشته درباره رعایت نکردن بسیاری از مقررات و موازین قانونی، مشکل‌ها و چالش فراوانی در کشور ایجاد کرد.

به گزارش ایلنا‏، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در نشست شورای اداری ایلام اظهار کرد: دولت پیشین با نادیده گرفتن بسیاری از لوایح، طرح‌ها، بخشنامه‌ها و مصوبه‌های قانونی، و خودداری از اجرای آن‌ها دردسرهای زیادی برای نظام اداری و قضایی کشور به وجود آورد.

وی گفت: این در حالی بود که دولت مردان می‌توانستند با استفاده از راهکارهای قانونی، و کمک گرفتن از اختیارهای رهبری، بدون دهن کجی به مقررات کشور، بخشنامه‌ها و مصوبه‌های قانونی را اجرایی کنند.

وی افزود: مدیران دستگاه‌های دولتی و کارگزاران بلندپایه کشور، در صورت مخالفت با طرح یا بخشنامه‌ای قانونی، با استفاده از لوایح و طرح‌های سه فوریتی در مجلس شورای اسلامی می‌توانند مشکل‌ها و چالش‌ها را برطرف کنند و اگر هدف خدمت باشد نیازی به دور زدن و دهن کجی به قانون نیست.

وی اظهارکرد: هدف اصلی دیوان عدالت اداری، احقاق حق مردم و اشخاص حقیقی و حقوقی با رعایت عدل، انصاف و بر پایه قانون است.

حجت الاسلام منتظری بیان کرد: دیوان عدالت ادرای مرجعی قانونی برای رسیدگی به شکایت مردمی از مدیران و عملکرد دستگاه‌های دولتی و اداری است.

رییس دیوان عدالت اداری یادآور شد: در بیشتر کشورهای جهان وجود پایگاه قوی و منسجمی برای رسیدگی به شکایت‌های مردم از دستگاه‌های ادرای یا وجود ندارد و یا عملکردی بسیار ضعیف دارند.

وی گفت: دیوان عدالت اداری رای پایانی خود را بر پایه معیارهای قانونی صادر می‌کند، و همه دستگاه‌های اجرایی و مدیران دولتی باید به این حکم‌ها، و تلاش برای اجرای احکام صادره توجه جدی داشته باشند.

وی افزود: وقتی احکام صادره از سوی دیوان عدالت کشور بر پایه عدالت، انصاف و قانون باشد به تبع آن، اعتماد و گرایش مردم به دستگاه‌های اجرایی و قضایی بیشتر می‌شود.

وی مشکل اصلی دوران پهلوی را بی‌اعتنایی مسوولان و مدیران دستگاه‌های اداری و دولتی به قانون و رواج و گسترش بی‌قانونی در بخش‌های پایینی مدیریتی دانست.

حجت الاسلام منتظری گفت: مدیران دستگاه‌های دولتی باید تمام تلاش خود را برای خدمت رسانی مطلوب و کیفی به مردم داشته، و آن‌ها را صاحبان اصلی حق بشناسند.

رییس دیوان عدالت اداری خدمت رسانی بی‌منت و صادقانه واقعی به مردم را وظیفه اصلی مدیران دانست.

وی تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی مرهون درایت امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب، خون شهدا و ایثارگران و حضور همیشگی مردم در عرصه‌های مختلف است و مدیران باید خود را وقف خدمت به مردم و خواسته‌های قانونی آنان کنند.

حجت الاسلام منتظری اضافه کرد: حضور خودجوش مردم در همه عرصه‌ها، باعث از میان رفتن توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان داخلی و خارجی نظام شده است.

کد N154624