حمله اوباما به جمهوری خواهان

جمهوری خواهان

تهران-ایرنا-ˈباراک اوباماˈ شامگاه جمعه در سخنانی به جمهوری خواهان حمله کرد و نشان داد بیش ازاینکه به دنبال تعامل با کنگره برای حل مشکلات کشور باشد، خواستار بهبود موقعیت حزب دمکرات هشت ماه پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای است.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، سخنرانی شامگاه جمعه اوباما در هتلی در واشنگتن خطاب به حاضران در کمیته ملی حزب دمکرات، بیشتر بر اساس همکاری در روزهای انتهایی مبارزات انتخاباتی پیش از انتخابات ماه نوامبر (آبان/آذر) بود.

درحالی که تحولات سیاسی مهم در حوزه سیاست خارجی در مورد بحران اوکراین و تنش با روسیه به شدت عرصه سیاست داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داده است، وی تا جایی که توانست از دولت و برنامه بهداشت و درمان خود دفاع و در همان حال در مورد دو پیروزی کاخ سفید در حوزه اقتصادی از عملکرد خود تحسین کرد.

او با انتقاد شدید از سیاست های مالیاتی مد نظر جمهوری خواهان گفت: جمهوری خواهان به طور متناوب فرضیاتی را در مورد اقتصاد ارائه می دهند که بارها در آمریکا شکست خورده است.

وی با افزودن این جمله که آماده همکاری با جمهوری خواهان برای بهبود وضعیت اقتصادی یا اشتغال زایی است؛ این جمله را تکرار کرد که اگر جمهوری خواهان همکاری نکنند، او آماده است تا با توسل به دستورالعمل های اجرایی این مسیر را به تنهایی بپیماید.

بر اساس این گزارش، اعتبار اوباما در دومین سال از دومین دوره ریاست جمهوری خود و با رتبه رضایت مندی40 درصدی به دلیل پنج سال درگیری سیاسی با رقبا لکه دار شده است. می توان گفت احتمال دست یافتن به اکثریت کرسی ها توسط دمکرات ها در مجلس نمایندگان ناچیز است و از این بدتر آنها با خطر از دست دادن کنترل مجلس سنا نیز روبرو هستند.

بنابر این مداخلات سیاسی رییس جمهوری آمریکا احتمالا به بهبود موقعیت حزب دمکرات و جمع اوری ده ها میلیون دلار در مبارزات انتخاباتی محدود می شود و به کمک نامزدهای آسیب پذیر دمکرات ها برای کسب رای بیشتر نمی آید.

اگر جمهوری خواهان بخواهند کنترل مجلس سنا را به دست بگیرند، باید در شش حوزه سناتورهای خود را به مجلس سنا بفرستند برنده شوند در سالی که سال دشواری برای نامزدهای ضعیف دمکرات تحت فشار در ایالت های طرفدار جمهوری خواهان به نظر می رسد. در این صورت اوباما با دو سال دشوار در کاخ سفید روبرو خواهد بود که به معنای درگیری های بیشتر با کنگره است.

سخنان شدیداللحن اوباما در حالی بیان شد که قرار است وی روز سه شنبه هفته جاری (4 مارس/13 اسفند) لایحه بودجه سال آینده را به کنگره ارائه دهد و به گفته مشاوران وی در کاخ سفید احتمال موافقت جمهوری خواهان با آن بسیار ناچیز است.

اروپام**9157 ** 1064
کد N154571