رضا ضراب آزاد شد

سیاسی

دادگاه علاوه بر رضا ضراب، چهار نفر دیگر از جمله دو پسر وزرای کابینه «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر تركیه را از بازداشت موقت آزاد کرده است.

«رضا ضراب» بازرگان ایرانی مقیم ترکیه، شب گذشته با حکم دادگاهی آزاد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دادگاه علاوه بر رضا ضراب، چهار نفر دیگر از جمله دو پسر وزرای کابینه «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر تركیه را از بازداشت موقت آزاد کرده است.

بنا به گزارش‌ها محافظان ضراب هنگام آزادی وی از زندان با خبرنگاران درگیر شده‌اند.

دادگاه اعلام كرده است كه مدارک لازم درباره اتهامات جمع‌آوری شده‎اند و بیم این نمی‌رود که متهمان بخواهند فرار کنند.

اواخر آذر ماه گذشته، پلیس ترکیه ده‌ها نفر را به اتهام فساد مالی دستگیر کرد. در میان بازداشت‌شدگان نزدیکان به دولت رجب طیب اردوغان نیز بودند. در آن مقطع رضا ضراب به انتقال غیر قانونی پول از طریق یک بانک متعلق به دولت ترکیه و پرداخت رشوه به نزدیکان مقام‌های دولتی متهم شد.

این بازداشت‌ها و پیگیری پرونده فساد به مساله‌ای دامنه‌دار در ترکیه تبدیل شده است.

از طرفی، دولت ترکیه دست به تغییرات و پاک‌سازی‌هایی در قوه قضاییه و پلیس زده است و از طرف دیگر، در هفته‌های گذشته نوارهایی از مکالمات مقام‌های مختلف دولت، از جمله شخص نخست‌وزیر منتشر شده است که این مقام‌ها بنا به آن‌ها به فساد متهم می‌شوند.

مقام‌های دولت در مواردی اصالت این نوار‌ها را تکذیب کرده‌اند.

حزب عدالت و توسعه از سال ٢٠٠٢ قدرت را در ترکیه به دست گرفته است. این حزب خود را میانه‌رو و طرفدار شکوفایی اقتصادی معرفی می‌کند. اما منتقدان، این حزب را به تلاش برای اسلامی کردن ترکیه و انحصارگرایی متهم می‌کنند.

کد N154567