تحولات اوکراین/

بسته شدن فرودگاه بین المللی کریمه/ هیگ به کی یف می رود

آمریکا اروپا

تعطیلی فرودگاه بین المللی شبه جزیره کریمه در پی بالا گرفتن تنش ها و سفر قریب الوقوع وزیر خارجه انگلیس به اوکراین از جدیدترین تحولات این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، فرودگاه بین المللی شبه جزیره کریمه واقع در شهر سیمفروپل بسته شد. مقامات فرودگاه با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: به علت محدودیت در استفاده از حریم هوایی منطقه، فرودگاه به طور موقت فعالیت خود را تعلیق می کند. خبر دیگری حاکی است که امروز یک پرواز پس از نشستن در فرودگاه سیمفروپل، ناچار به پرواز شد.

روز جمعه گروهی از مردان مسلح، کنترل این فرودگاه را به دست گرفتند. برخی منابع می گویند افراد حامی روسیه کنترل فرودگاه نظامی منطقه بلبک در نزدیکی سواستوپل واقع در شرق کریمه را به دست گرفته اند.

گزارش ها همچنین از سفر "ویلیام هیگ" وزیر خارجه انگلیس به اوکراین حکایت دارد. بر این اساس، هیگ به منظور گفتگو و رایزنی با مقامات جدید دولت اوکراین فردا عازم این کشور می شود. گفتنی است  گروهی از هواداران روسیه صبح پنجشنبه به پارلمان شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین حمله کردند. پارلمان کریمه در این روز به برگزاری همه پرسی در 25 ماه مه برای خودمختاری این منطقه رای داد.