راهپیمایی ژاپنی ها درسالروز آزمایش بمب هیدروژنی آمریکا درجزایرمارشال

راهپیمایی,آمریکا

تهران - ایرنا - ده ها نفر از ساکنین ˈتوکیوˈ پایتخت ژاپن شنبه در شصتمین سالروز آزمایش بمب هیدروژنی آمریکا در جزایر مارشال که موجب آلودگی یک فروند کشتی ماهیگیری ژاپنی با مواد رادیواکتیو در مجاورت جزایر مذکور شده بود، راهپیمایی کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، آمریکا در سال 1954 میلادی در جزایر مارشال یک آزمایش هیدروژنی انجام داد که هزار برابر از بمبی که علیه مردم هیروشیما استفاده کرد، قوی تر بود ولی دولت آمریکا هیچ هشداری به ساکنان مناطق مجاور با این آزمایش نداده بود.

این گزارش حاکی است : درپی این آزمایش آمریکا، شماری از سرنشینان یک فروند کشتی ژاپنی که نزدیکی این جزایر درحال ماهیگیری بود در معرض مواد رادیواکتیو قرار گرفتند به طوری که مسئول رادار این کشتی هفت ماه بعد براثر صدمات ناشی از آلودگی با مواد رادیواکتیو درسن 40 سالگی جان باخت و 15 تن از 23 خدمه کشتی نیز براثر ابتلا به بیماری سرطان و دیگر بیماری ها جان خود را ازدست دادند.

این اقدام آمریکا که 9 سال پس از بمباران اتمی ˈهیروشیماˈ و ˈناکازاکیˈ ژاپن در سال های پایانی جنگ دوم جهانی صورت گرفت، اعتراض شدید مردم و مقامات ژاپن را درپی داشت به طوری که ژاپنی ها هرساله درسالروز این واقعه با برپایی راهپیمایی اعتراض آمیز راهی شهر ˈیائیزوˈ واقع در 170 کیلومتری جنوب غرب ˈتوکیوˈ پایتخت می شوند که مزار جان باختگان این واقعه درآنجا قرار دارد.

گفته می شود دانشمندان هسته ای آمریکا شصت و هفت مورد آزمایش هسته ای و هیدورژنی در دهه های چهل و پنجاه میلادی در آبهای جزایر مارشال دراقیانوس آرام انجام دادند و ساکنان این جزایر با گذشت بیش از شش دهه از پایان این آزمایش ها ، هنوز با آثار مخرب آنها دست به گریبان هستند.

آساق 1450**1392
کد N154554