لهستان خواستار پایان اقدامات تحریک آمیز نظامیان در کریمه شد

سربازان

تهران-ایرنا- با تشدید تنش ها در شیه جزیره خودمختار کریمه، لهستان روز شنبه خواستار پایان اقدامات تحریک آمیز نظامیان در این منطقه شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ورشو، در حالی که ˈرادوسلاو سیکورسکیˈ وزیر امور خارجه لهستان سفر به ایران را به دلیل تشدید تنش ها در شبه جزیره کریمه به سرعت پایان داد، وزارت امور خارجه این کشور در بیانیه ای یادآور شد: ما خواستار پایان دادن اقدامات تحرک آمیز سربازان در شبه جزیره کریمه هستیم.

این بیانیه می افزاید: هر تصمیمی که در روزهای آینده گرفته می شود و ممکن است ماهیت نظامی داشته باشد می تواند تبعات جبران ناپذیری در نظم بین الملل داشته باشد.

منطقه کریمه که اکثر جمعیت آن را روس تبارها تشکیل می دهند، در روزهای اخیر شاهد اعتراضات گسترده عمومی بوده و روس ها در مخالفت با حکومت جدید اوکراین و تاتارهای کریمه در حمایت از این حکومت تظاهرات کرده اند.

شبه جزیره کریمه منطقه ای به وسعت 25هزار و 500 کیلومتر مربع در جنوب اوکراین است که در ساحل دریای سیاه واقع شده است. این منطقه دو میلیون و 413 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد یک میلیون و450 هزار روس، 576 هزار اوکراینی و 245 هزار نفر تاتار هستند.

کریمه تا سال 1954در دوره اتحاد جماهیر شوروی به روسیه تعلق داشت و در این تاریخ به جمهوری سوسیالیستی اوکراین پیوست؛ در دوره پس از فروپاشی شوروی هم به عنوان منطقه خودمختار در قلمروی اوکراین باقی ماند.

اروپام**9157 ** 1064
کد N154390