زندانی سابق گوانتانامو رسما به حمایت از تروریسم در سوریه متهم شد

سوریه

لندن - ایرنا - یک زندانی سابق گوانتانامو که هفته گذشته به ظن ارتباط با تروریسم در سوریه، در انگلیس دستگیر شده بود، روز شنبه رسما به شرکت در اردوگاه های آموزش تروریستی و تسهیل و کمک به فعالیت های تروریستی در خارج از کشور متهم شد.

به گزارش ایرنا، ˈمعظم بیگˈ شهروند 45 ساله انگلیس روز سه شنبه گذشته به همراه سه نفر دیگر در شهر بیرمنگهام واقع در مرکز انگلیس بازداشت شد.

پلیس منطقه ˈوست میدلندزˈ انگلیس روز شنبه معظم بیگ و یکی دیگر از متهمان بازداشت شده به نام ˈگری طهاریˈ را به دخالت در فعالیت های تروریستی متهم کرد و پرونده آنان را به دادگاه فرستاد.

این دو متهم امروز در دادگاه وست مینستر لندن حضور خواهند یافت تا تفهیم اتهام اولیه در مورد آنان صورت بگیرد.

بازجویی از دو متهم دیگر این پرونده، یک مرد 36 ساله و پسر 20 ساله خانم طهاری، همچنان توسط پلیس ضدتروریسم شهر بیرمنگهام ادامه دارد.

ˈمعظم بیگˈ در سال 2002 میلادی به ظن ارتباط با القاعده و دخالت در فعالیت های تروریستی در پاکستان دستگیر و به گوانتانامو منتقل شد. وی در سال 2005 میلادی بدون هرگونه اتهام رسمی قضایی از زندان گوانتانامو آزاد شد و به انگلیس بازگشت.

وی از زمان آزادی از زندان گوانتانامو، یک سازمان مدنی به نام ˈزندانیان قفسˈ را اداره می کرد.

به گفته مقامات سازمان های امنیتی انگلیس در حال حاضر صدها نفر از اتباع این کشور به سوریه رفته اند و در کنار گروههای تروریست و افراطی می جنگند.

پلیس انگلیس طی هفته های اخیر حدود 15 نفر را در ارتباط با فعالیت های تروریستی در سوریه دستگیر کرده است. برخی از این افراد هنگام بازگشت از سوریه بازداشت شده اند.

رسانه های انگلیس همچنین ماه گذشته فاش کردند که یک تروریست انگلیسی به نام عبدالوحید مجید در جریان حمله انتحاری به زندان شهر حلب سوریه کشته شد.

اروپام**345
کد N154272