وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود ، اتهاماتی را علیه جمهوری آذربایجان مطرح کرد

آمریکا,حقوق بشر

باکو-ایرنا- وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود در رابطه با وضعیت حقوق بشر در سطح دنیا در سال 2013میلادی ، اتهاماتی را علیه جمهوری آذربایجان مطرح کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه ˈآزادلیق ˈ، در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در باره حقوق بشر در جهان در بخش مربوط به جمهوری آذربایجان آمده است که انتخابات ریاست جمهوری نهم اکتبر سال 2013 و همچنین انتخابات پارلمانی سال 2010 پاسخگوی برخی از موازین اساسی سازمان امنیت و همکاری اروپا نبود و علیرغم وجود بیش از 50 حزب سیاسی در این کشور ، حزب تحت رهبری رییس جمهور آذربایجان (حزب ینی آذربایجان ) سکاندار عرصه سیاسی این کشور شد.

ایجاد محدودیت در برگزاری تجمعات و آزادی بیان از جمله توسل به ارعاب و خشونت علیه خبرنگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان دموکراسی و حبس آنها ، اختصاص اماکن دورافتاده و نامناسب برای برگزاری تجمعات، متفرق کردن تظاهرات قانونی با توسل به زور و بازداشت تظاهر کنندگان ، سلب حق شهروندان برای تغییر مسالمت آمیز دولت، سیاسی بودن حبس های انجام شده در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری،نبود شرایط یکسان برای همه نامزدهای انتخابات، وجود نواقص در همه مراحل انتخابات ریاست جمهوری و فقدان رسیدگی عادلانه به شکایات انتخاباتی از جمله نکات مطرح شده در گزارش وزارت خارجه آمریکا در رابطه با جمهوری آذربایجان است.

رفتارهای غیر انسانی علیه سربازان در ارتش جمهوری آذربایجان نیز بخشی از ایرادهای مطرح شده در گزارش سالانه وزارت خارجه امریکا در رابطه با حقوق بشر است و در این زمینه به خودسری ها و مجازاتهایی که جان افراد را به مخاطره می اندازد اشاره شده و در همین ارتباط مرگ 69 سرباز در شرایط غیر عملیاتی طی سال گذشته یادآوری شده است.

در این گزارش همچنین با اشاره به مواردی از قبیل احکام غیر عادلانه دادگاهها، حبس های غیر قانونی و سیاسی، وابستگی دادگاهها به قوه مجریه و حبس های طولانی مدت تا مرحله بازپرسی ، گفته شده است که اصل مصونیت ملکی در برخورد با شهروندان نادیده گرفته شده و در جریان تخلیه اجباری و تخریب منازل ، غرامت عادلانه به شهروندان پرداخت نشده است.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش مزبور می افزاید که علیرغم اقدامات مهمی که از سوی نهاد ریاست جمهوری آذربایجان برای کاستن از سطح فساد مالی در زمینه خدمات اجتماعی در باکو صورت گرفته ، رشوه گیری و اختلاس در همه سطوح در جمهوری آذربایجان همچنان بطور وسیعی در حال گسترش است.

در این گزارش همچنین به حمایت ارمنستان از تجزیه طلبان در ادامه کنترل بخش بزرگی از قره باغ و هفت منطقه دیگر جمهوری آذربایجان نیز اشاره شده است.

خاورم*1206*1446
کد N154120