۰

برگزاری سمینار گفتمان روشنفکری با هدف وحدت امت اسلامی در کوالالامپور

  • ۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

سمینار گفتمان روشنفکری با هدف وحدت امت اسلامی در شهر کوالالامپور مالزی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از مالزی، این سمینار به همت جمعیت العلمای مالزی و شورای هماهنگی سازمان‌های اسلامی مالزی برگزار شد و هدف از آن افزایش آگاهی، تقویت برادری مسلمانان در مبارزه با ایدئولوژی‌های تکفیری و افراط گرایی اعلام شده است.

علی اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی و سید محمود موسوی، روحانی اعزامی از ایران به عنوان نمایندگان یاران در این سمینار حضور داشتند.

شیخ عبدالغنی شمس الدین، رئیس جمعیت العلمای مالزی و عضو مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این سمینار به ارائه دیدگاه‌های خود در زمینه وحدت امت اسلامی و مشکلات موجود در جهان اسلام و کشور مالزی پرداخت و گفت: گفتمان روشنفکری باید به القای آگاهی در بین ملل مسلمان کمک کند.

وی تصریح کرد: هدف از این گفتمان باید افزایش آگاهی و تمرکز آن بر شرایط کلی سیاسی، اقتصادی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی، فنآوری و غیره باشد.

وی تاکید کرد: در همین حال تقویت حس تفاهم و همکاری بر اساس روح برادری در میان جنبش‌های اسلامی مختلف در مقابله با مسائل پیچیده، درگیری‌ها، بحران‌ها و فجایع وارده بر مسلمانان باید از اهداف این گفتمان روشنفکری باشد.

سید محمود موسوی نیز در این سمینار اظهار کرد: هم اکنون در جهان اسلام در پاکستان، افغانستان و عراق متأسفانه شاهد اختلاف و کشتار مسلمین هستیم و این بسیار مایه تأسف است که بعد از 1400 سال از بعثت پیامبر اسلام پیامبر رحمت و مغفرت این اختلافات و فاصله‌ها ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: مسلمانان دو الگو و فصل مشترک دارند که شامل قرآن و پیامبر اسلام است. نص قرآن پیام رحمت و مرحمت است و پیامبر اسلام نیز خود الگوی این رحمت است. در تاریخ می‌خوانیم که پیامبر گرامی اسلام در طول حیات خود چه قبل و بعد از بعثت نمونه و الگوی مرحمت و لطف بودند.

وی در ادامه سخنان خود راه حل کنونی جهان اسلام را الگوگیری از پیامبر اسلام در تعادل، تحمل و بخشش و علم آموزی دانست و گفت که این موضوع می‌تواند زمینه نزدیکی و فهم متقابل عقاید مختلف را ایجاد کند.

در ادامه این برنامه در جلسه پرسش و پاسخ حاضران با طرح موضوعات مختلف همانند زمینه‌های شیعه ستیزی، وظایف امت اسلامی در اختلاف افکنی جریان تکفیری در جهان اسلام و چگونگی واکنش نسبت به تخریب و حمله به عقاید مذهبی به بحث و گفت‌وگو با سخنرانان پرداختند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.