برگزاری سمینار گفتمان روشنفکری با هدف وحدت امت اسلامی در کوالالامپور

سمینار گفتمان روشنفکری با هدف وحدت امت اسلامی در شهر کوالالامپور مالزی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از مالزی، این سمینار به همت جمعیت العلمای مالزی و شورای هماهنگی سازمان‌های اسلامی مالزی برگزار شد و هدف از آن افزایش آگاهی، تقویت برادری مسلمانان در مبارزه با ایدئولوژی‌های تکفیری و افراط گرایی اعلام شده است.

علی اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی و سید محمود موسوی، روحانی اعزامی از ایران به عنوان نمایندگان یاران در این سمینار حضور داشتند.

شیخ عبدالغنی شمس الدین، رئیس جمعیت العلمای مالزی و عضو مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این سمینار به ارائه دیدگاه‌های خود در زمینه وحدت امت اسلامی و مشکلات موجود در جهان اسلام و کشور مالزی پرداخت و گفت: گفتمان روشنفکری باید به القای آگاهی در بین ملل مسلمان کمک کند.

وی تصریح کرد: هدف از این گفتمان باید افزایش آگاهی و تمرکز آن بر شرایط کلی سیاسی، اقتصادی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی، فنآوری و غیره باشد.

وی تاکید کرد: در همین حال تقویت حس تفاهم و همکاری بر اساس روح برادری در میان جنبش‌های اسلامی مختلف در مقابله با مسائل پیچیده، درگیری‌ها، بحران‌ها و فجایع وارده بر مسلمانان باید از اهداف این گفتمان روشنفکری باشد.

سید محمود موسوی نیز در این سمینار اظهار کرد: هم اکنون در جهان اسلام در پاکستان، افغانستان و عراق متأسفانه شاهد اختلاف و کشتار مسلمین هستیم و این بسیار مایه تأسف است که بعد از 1400 سال از بعثت پیامبر اسلام پیامبر رحمت و مغفرت این اختلافات و فاصله‌ها ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: مسلمانان دو الگو و فصل مشترک دارند که شامل قرآن و پیامبر اسلام است. نص قرآن پیام رحمت و مرحمت است و پیامبر اسلام نیز خود الگوی این رحمت است. در تاریخ می‌خوانیم که پیامبر گرامی اسلام در طول حیات خود چه قبل و بعد از بعثت نمونه و الگوی مرحمت و لطف بودند.

وی در ادامه سخنان خود راه حل کنونی جهان اسلام را الگوگیری از پیامبر اسلام در تعادل، تحمل و بخشش و علم آموزی دانست و گفت که این موضوع می‌تواند زمینه نزدیکی و فهم متقابل عقاید مختلف را ایجاد کند.

در ادامه این برنامه در جلسه پرسش و پاسخ حاضران با طرح موضوعات مختلف همانند زمینه‌های شیعه ستیزی، وظایف امت اسلامی در اختلاف افکنی جریان تکفیری در جهان اسلام و چگونگی واکنش نسبت به تخریب و حمله به عقاید مذهبی به بحث و گفت‌وگو با سخنرانان پرداختند.

انتهای پیام

کد N153829