اوکراین هشدار داد/ درخواست کاخ سفید و کانادا از روسیه

ایسنا نوشت:

 وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد، این سازمان در جریان این موضوع قرار گرفته که نیروهای افراطی ناشناس قصد دارند تا یگان‌های نظامی کی‌یف در منطقه خودمختار کریمه را اوایل صبح امروز (شنبه) خلع سلاح کنند و نسبت به این اقدام هشدار داد.

به گزارش  خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع اوکراین در بیانیه‌ای گفت: در مورد چنین اقدامات نامشخص، نیروهای مسلح اوکراین طبق قوانین این کشور و قوانین نیروهای مسلح دست به عملیات خواهند زد.

از سوی دیگر "جان بیرد"، وزیر امور خارجه کانادا نیز در جریان سفر به کی‌یف از روسیه خواست تا از اقدامات نظامی "تحریک‌آمیز" در مرزش با اوکراین اجتناب کند.

وی به خبرنگاران گفت: ما از همسایگان می‌خواهیم تا از اوکراین حمایت کرده و به تمامیت ارضی و استقلال این کشور احترام بگذارند و از هرگونه اقدامی که باعث تحریک شود، اجتناب کنند. من نگرانم که رزمایش‌های روسیه در شرایط کنونی موثر نباشد. ما نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز که در منطقه خودمختار کریمه رخ می‌دهد، نگران هستیم.

کی‌یف، روسیه را به راه‌اندازی یک تهاجم مسلحانه متهم کرده چرا که دستکم 10 فروند هلی‌کوپتر روسی وارد حریم هوایی شبه‌جزیره کریمه شده‌اند.

همچنین حال کاخ سفید نیز به روسیه تاکید کرد تا به تمامیت ارضی اوکراین احترام بگذارد و گفت: هرگونه مداخله نظامی یک اشتباه محض است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: مقام‌های آمریکا به دنبال شناسایی هویت افراد مسلحی هستند که کنترل فرودگاه‌های منطقه خودمختار کریمه را به دست گرفته‌اند. مداخله نظامی یک اشتباه محض خواهد بود.

وی افزود: مقام‌های آمریکایی در مکالمه با مقام‌های روسی تاکید کرده‌اند که باید به تمامیت ارضی و استقلال اوکراین احترام گذاشته شود.

52261

کد N153494