نشست هم‌اندیشی با رسانه‌ها

دبیر جشنواره امام رضا(ع): 52درصد برنامه‌های جشنواره، مردمی است

امام رضا ع

دبیر جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان 22 رسانه دیجیتال و مکتوب کشور گفت: طبق آمار به دست آمده، 52.2 درصد برنامه‌های جشنواره امام رضا(ع) مردمی است و 47.8 درصد نیز به برنامه‌های تخصصی اختصاص دارد.

دبیر جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان 22 رسانه دیجیتال و مکتوب کشور گفت: طبق آمار به دست آمده، 52.2 درصد برنامه‌های جشنواره امام رضا(ع) مردمی است و 47.8 درصد نیز به برنامه‌های تخصصی اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیدجواد جعفری در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از زحمات رسانه‌ها در انعکاس یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با اشاره به مشارکت 31 استان داخلی و 75 کشور خارجی در برپایی یازدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) افزود: از مجموع 85 عنوان برنامه این دوره جشنواره، حدود 25 عنوان برنامه با کمک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جامعة المصطفی العالمیه، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع) و ... در خارج کشور برگزار می‌شود. 28 کشور آفریقایی، 21 کشور آسیایی، 15 کشور اروپایی و پنج کشور آمریکایی میزبان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) هستند.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) با اشاره به فرمایشی از رهبر معظم انقلاب که «واژه‌سازی» و «نهادسازی» را لازمه هر حرکت و نهضت عمومی دانسته‌اند، گفت: بر همین اساس ما در جشنواره امام رضا(ع) که یک جشنواره مردمی است، سعی می‌کنیم واژه‌سازی و نهادسازی داشته باشیم. واژه‌هایی همچون «دهه کرامت»، «روز بزرگداشت امامزادگان»، «فرهنگ رضوی» و ... از جمله این تلاش‌هاست و اکنون نهادهای مردمی در آیین‌های نمادین استقبال از کاروان امام رضا(ع) در شهرهای شلمچه (دروازه ورودی ثامن‌الحجج به ایران)، یزد (که بیشترین قدمگاه‌های امام رضا(ع) را در خود جای داده است) و نیشابور، شکل گرفته و منتظر حمایت هیچ سازمان و ارگانی نیستند و اگر جشنواره هم تعطیل شود، آن‌ها کار خود را به شایستگی انجام می‌دهند.

وی بر مردمی‌بودن جشنواره امام رضا(ع) تأکید کرد و گفت: طبق آمار به دست آمده، 52.2 درصد برنامه‌های جشنواره امام رضا(ع) مردمی است و 47.8 درصد نیز به برنامه‌های تخصصی اختصاص دارد.

در ادامه این نشست، نمایندگان رسانه‌ها به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود درباره جشنواره و بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) پرداختند.

معرفی آثار برگزیده جشنواره، استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و تأکید بر افزایش تبلیغات جشنواره در رسانه ملی، خواسته اکثریت قریب به اتفاق حاضران بود. همچنین معرفی چهره ماندگار رضوی، معرفی حکما و علمای مشهور مدفون در مشهد و برپایی همایش‌هایی با موضوع معماری شهری مشهد، جزو پیشنهادهایی بود که مورد استقبال قرار گرفت.

یکی دیگر از پیشنهادهای قابل تأمل اصحاب رسانه، جمع‌آوری آثار شاعران مسلمان و غیرمسلمان درباره امام رضا(ع) بود، نظیر همایش بین‌المللی ادبی و هنری «باران غدیر» که با محوریت امیرالمؤمنین(ع) برگزار می‌شود. استفاده از قالب‌های جذاب بصری و هنری در معرفی شخصیت و سیره امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) نیز از دیگر پیشنهادهای اهالی رسانه بود.

عمومی‌نشدن آثار منتخب جشنواره در سطح جامعه، مردمی‌نبودن جشنواره در برخی سطوح و رسانه‌ای نشدن دستاوردهای جشنواره، اهم انتقادات اصحاب رسانه از مسئولان جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) بود.

در پایان این نشست، جعفری بار دیگر از حمایت اهالی رسانه از جشنواره امام رضا(ع) قدردانی کرد و خبرنگاران حاضر در نشست به عنوان خادمان فرهنگ رضوی در فضای رسانه تجلیل شدند.

نشست هم‌اندیشی دبیر دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با نمایندگانی از خبرگزاری‌های ایسنا، ایکنا، تسنیم، خبرآنلاین، شبستان، فارس، مهر، نسیم آنلاین و روزنامه‌های آرمان، اسرار، اطلاعات، ایران، تهران امروز، جام جم، جمهوری اسلامی، جوان، خراسان، رسالت، سیاست روز، کار و کارگر، کیهان و همشهری برگزار شد.

انتهای پیام

کد N153432