روسیه به ماموران پلیس ویژه ضدشورش اوکراین تابعیت می دهد

اوکراین,بحران92

مسکو- ایرنا - روسیه به ماموران پلیس ویژه ضد شورش اوکراین موسوم به ˈبرکوتˈ که به تازگی منحل شده است ،تابعیت می دهد.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد:سرکنسولگری روسیه در کریمه امروز دستور یافته است که به ماموران پلیس ویژه ضدشورش اوکراین که برای سفر به روسیه تمایل دارند، گذرنامه بدهند.

رسانه های روسیه هم امروز به نقل از وزارت کشور از برنامه جذب ماموران سابق پلیس ویژه ضدشورش اوکراین در ساختار پلیس روسیه خبر دادند.

در این گزارش گفته شده است: ماموران برکوت برای این منظور باید تابعیت روسیه بگیرند.

پلیس ویژه ضدشورش اوکراین روز چهارشنبه به دستور ˈآرسن آواکوفˈ وزیر کشور موقت اوکراین منحل شد.

آواکوف در این ارتباط در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت : امروز دستور شماره 144 برای انحلال واحد ویژه پلیس اوکراین به نام برکوت را امضا کردم.

به دستور وی ماموران برکوت که جرمشان در سرکوب تظاهرکنندگان کی یف محرز شود، مجازات خواهند شد و بقیه ماموران این واحد پس از دادن آزمون های ویژه در ساختار وزارت کشور اوکراین استخدام می شوند.

پارلمان اوکراین روز شنبه گذشته یک روز پس از خروج اعلام نشده ویکتور یانوکوویچ از کی یف و به قدرت رسیدن مخالفان دولت، تصمیم به انحلال پلیس ویژه ضدشورش گرفت.

واحد پلیس ویژه ضدشورش یا برکوت در سه ماه اخیر بارها به زد و خورد با شبه نظامیان و مخالفان دولت پرداخت.

برکوت ماموریت داشت در جریان ناآرامی ها، اجازه اشغال مراکز مهم حکومتی بویژه در کی یف را به مخالفان دولت ندهد.

در جریان زد و خوردهای مخالفان با پلیس ویژه ضدشورش در کی یف طی سه روز از 18 تا 21 ماه فوریه، 82 نفر کشته و بیش از700 نفر مجروح شدند.

پلیس ضدشورش اوکراین در سال 1992 تاسیس شد و ماموریت حفظ نظم عمومی در هنگام برگزاری اجتماعات و برنامه های سیاسی را برعهده داشت.

اروپام/2242**518**1917
کد N153033