واکنش چین به گزارش حقوق بشر آمریکا

چین در واکنش به انتقاد واشنگتن از وضعیت حقوق بشر در این کشور، آمریکا را به نقض گسترده حقوق بشر از جمله در زمینه جاسوسی اینترنتی و کار کودکان متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از اینکه به دنبال سرکوب معترضان دموکراسی‌خواه چینی در سال 1989، آمریکا این کشور را تحریم کرد، موضوع حقوق بشر همیشه باعث ایجاد تنش بین این دو غول اقتصادی جهان بوده است.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه حقوق بشر در جهان که روز پنجشنبه منتشر کرد، با وجود ذکر برخی اصلاحات مثبت در چین، این کشور را به تشدید سرکوب آزادی نواحی تبت و سین کیانگ متهم کرد.

خبرگزاری شینهوا در واکنش به این گزارش نوشت، آمریکا از ذکر مشکلات حقوق بشری خود در این گزارش خودداری کرده است.

در این گزارش به برنامه جاسوسی آمریکا موسوم به "پریزم" اشاره شده است. همچنین حملات پهپادهای آمریکایی به کشورهایی نظیر پاکستان که یک متحد نزدیک چین است نیز در این گزارش مورد حمله قرار گرفته است. علاوه بر این شینهوا یادآور شد که در سال 2013، 137 تن در جریان 30 حادثه جداگانه با استفاده اسلحه در آمریکا کشته شدند.

در این گزارش به موضوعات دیگری همچون بیکاری، استفاده از کودک‌ها برای کار در مزرعه‌ها و حبس انفرادی در زندان‌های آمریکا نیز اشاره شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در این خصوص گفت: آمریکا استانداردهای دوگانه‌ای دارد و هیچ کس جز چینی‌ها نمی‌توانند درخصوص حقوق بشر در چین اظهارنظر کنند.

انتهای پیام

کد N152817