ادای احترام هیات پارلمانی ایران به شهدای مقاومت لبنان

شهدای مقاومت,لبنان

بیروت – ایرنا – اعضای هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به شهدای مقاومت لبنان و انفجارهای تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت با نثار تاج گل ادای احترام کرد.

به گزارش ایرنا، اعضای هیات پارلمانی ایران ظهر جمعه با حضور در روضه شهدا واقع درمنطقه الغبیری ضاحیه جنوبی بیروت، آرامگاه شهدای مقاومت از جمله « عماد مغنیه » و « رضوان فارس» را زیارت و برای شادی روح آنان دعا کردند.

هیات پارلمانی ایران به ریاست « علاء الدین بروجردی» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای دیدار با مقامات لبنانی در بیروت بسر می برد.

نوذر شفیعی ، مجتبی رحماندوست ، میرقسمت موسوی اصل و عطاء الله سلطانی صبور از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، بروجردی را در این سفر همراهی می کنند.

هیات ایرانی با « میشل سلیمان» رییس جمهوری، « نبیه بری» رییس مجلس نمایندگان ، « جبران باسیل» وزیر امورخارجه و « تمام سلام» نخست وزیر لبنان دیدار کرده است.

شهید رضوان فارس معروف به « حاج رضا» سر تیم محافظان سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت بود که با رشادت خود مانع تحقق کامل نیت شوم تروریست های تکفیری حمله کننده به سفارت و بروز فاجعه ای هولناک شد.

انفجارهای تروریستی 28 آبان ماه گذشته مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت منجر به شهادت 25 تن از جمله حجت الاسلام و المسلمین « ابراهیم انصاری» رایزن فرهنگی ایران در لبنان، همسر یکی از دیپلمات های ایرانی و 4 تن از محافظان سفارت و همچنین زخمی شدن بیش از 150 تن دیگر شد.

و اما شهید «عماد فایز مغنیه» معروف به حاج رضوان از فرماندهان نظامی حزب الله لبنان بود که در 23 بهمن 1386 در انفجاری در دمشق ترور شد.

او یکی از اصلی ترین رهبران نظامی حزب الله لبنان در جنگ اسرائیل و لبنان در تابستان 2006 بود.

عماد مغنیه در سال 1341 شمسی (7 دسامبر 1962 میلادی) در روستای «طیردبا» در نزدیکی شهر صور در جنوب لبنان به دنیا آمد؛ پدرش شیخ «جواد مغنیه» از علمای برجسته شیعه لبنان بود.

«جهاد» و «فؤاد» دو برادر وی بعدها در مبارزات علیه اشغالگری های رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند و خانواده او پس از مدتی از صور به ضاحیه جنوبی بیروت مهاجرت کردند و در آنجا عماد تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را گذراند.

به گفته همرزمان حاج رضوان، او در زندگی، سخت از شهید دکتر «مصطفی چمران» تاثیر پذیرفته بود و خود را شاگرد وی می دانست.

در انفجاری که در ساعت 22:30 روز 12 فوریه 2008 درون یک خودروی میتسوبیشی پاجروی نو و نقره ای رنگ در منطقه «کفر سوسه» و خیابان «الحدیقه» در دمشق رخ داد، عماد مغنیه شهید شد و دو نفر نیز زخمی شدند و سپس پیکر مطهرش در روضه شهدای ضاحیه جنوبی بیروت آرام گرفت.

هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست بروجردی صبح پنجشنبه برای دیدار و گفت وگو با مقامات لبنانی وارد این کشور شد و مورد استقبال مقامات لبنانی و « غضنفر رکن آبادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور قرار گرفت.

بروجردی و هیات همراه وی که از روز سه شنبه گذشته در سوریه بسر می بردند، از طریق مرز زمینی وارد خاک لبنان شدند.

خاورم **2024** 1324
کد N152766