حجت الاسلام خاتمی در خطبه اول نماز جمعه امروز تهران:

برای حاکمان نباید نور چشمی مطرح باشد

سیاست داخلی

آنچه که باید برای حاکم مطرح باشد اجرای عدالت است و کسی که عادلانه عمل کند مردم نیز کمکش خواهندکرد و نیازی به اعوان وانصار ندارد.

امام جمعه موقت تهران در خطبه اول امروز نماز جمعه تهران اظهار داشت: برای حاکمان نباید نور چشمی مطرح باشد و هر کسی که تخلف کرد ولو اینکه نزدیک‌ترین نزدیکان وی هم باشد باید آنرا تحویل داد.

به گزارش خبرنگارایلنا، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی در خطبه اول امروز نماز جمعه تهران با اشاره به انواع مختلف رابطه حکومت‌ها با مردم اظهار داشت: رابطه زور و دیکتاتوری یکی از انواع رابطه حکومت‌ها با مردم است که کسانی که باکودتا سرکار می‌آیند معمولا حکومتشان این چنین است که چون زور دارند بر مردم حکومت می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران رابطه حزب سالاری را نوع دیگری از رابطه حکومت‌ها با مردم عنوان کرد که براساس آن یک حزب چون اکثریت قدرتمندی را تشکیل می‌دهند به میدان راه پیدا می‌کنند و بر مردم حکومت می‌کنند.

وی گفت: نوع سوم رابطه حکومت‌ها با مردم رابطه به اصطلاح دموکراسی است که اکثریت بر اقلیت حکومت می‌کنند ولی نوع حاکمیتی که در نظام اسلامی وجود دارد نوع چهارم است که قوی‌تر از سه نوع اول است و آن رابطه محبت است.

عضو مجلس خبرگان گفت: در نظام اسلامی مردم به حاکمانشان عشق می‌ورزند و راهپیمایی با شکوه امسال که طبق نظر کار‌شناسان در بعضی جا‌ها یک برابر و در بعضی مناطق یک برابر ونیم از سال گذشته بیشتر بود هیچ تعبیری ندارد، جز رابطه مردم باحکومت و رابطه حکومت با مردم.

وی با بیان اینکه درعرصه شعار قربان صدقه مردم رفتن شعار همه حاکمان است،  گفت: آنچه دراین میان اهمیت دارد جلوه‌های این محبت است و اولین جلوه محبت در دسترس مردم بودن است.

خاتمی تاکید کرد: مسئولین نباید یک جوری برخورد کنند که انگار در برج عاج نشسته‌اند و شأنشان بالا‌تر از این است که رویارو با مردم صحبت کنند.

وی با بیان اینکه اولین شخصیتی که در تاریخ حکومت‌ها صندوق پیشنهادات و انتقادات رادایر کرد حضرت علی (ع) بود، گفت: مسئولین بایدخودشان رابه نحوی در دسترس مردم قرارد هند تا مردم بتوانند مشکلاتشان را با‌آن‌ها در میان بگذارند.

عضو مجلس خبرگان قانون مداری نسبت به همه و تساوی در برابر قانون را جلوه دیگر از محبت حاکمان عنوان کرد و تصریح کرد: برای حاکمان نباید نور چشمی مطرح باشد و هر کسی که تخلف کرد ولو اینکه نزدیک‌ترین نزدیکان وی هم باشد باید آنرا تحویل داد.

امام جمعه موقت تهران عدالت محوری را سومین جلوه محبت حکومت به مردم نامید و بابیان اینکه فقر و نداری برای مردم قابل تحمل‌تر از تبعیض است، گفت: آنچه که باید برای حاکم مطرح باشد اجرای عدالت است و کسی که عادلانه عمل کند مردم نیز کمکش خواهندکرد و نیازی به اعوان و انصار ندارد.

کد N152641