صلاحی: دولت برای حذف دهک‌های بالا از دریافت یارانه طرح ارائه کند

ايران,اقتصاد مقاومتی

صلاحی تأکید کرد: لازم است که دولت برای حذف هر چه سریع‌تر دهک‌های بالا از دریافت یارانه طرحی را ارائه کند.

عباس صلاحی، نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، اظهار کرد: مجلس طبق مصوبه، زمان اجرای فاز دوم یارانه‌ها را تیرماه سال 93 عنوان کرد اما به دلیل ایرادی که شورای نگهبان گرفت این زمان تغییر کرد.

وی تصریح کرد: طبق نظر شورای نگهبان مبنی بر این که مجلس اجازه تعیین زمان برای اجرای فاز دوم یارانه‌ها را ندارد، مجلس تنها به تغییر رقم اکتفا کرد و آن را از 63 هزار میلیارد تومان به 48 هزار میلیارد تومان کاهش داد و از اول فروردین دولت اقدامات اجرایی آن را انجام خواهد داد.

صلاحی با اشاره به این که لازمه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تصمیمات و تمهیدات درستی از سوی دولت است، افزود: هدف مجلس از این کاهش رقم، کاهش فشار به مردم بود. به نظرم این اقدام مجلس، اقدامی درست است و اگر بناست که هدفمندی یارانه‌ها به صورت پلکانی اجرا شود بهترین گزینه کاهش رقم یارانه بود.

وی اظهار کرد: اگر رقم یارانه‌ها همان رقم پیشنهادی 63 هزار میلیارد تومان بود قطعاً شاهد افزایش در هزینه‌های حامل‌های انرژی می‌بودیم و فشار بیش‌تری به مردم وارد می‌شد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره قیمت بنزین و گازوییل گفت: در خصوص قیمت بنزین شاهد تورم نخواهیم بود اما در مورد گازوییل که مورد استفاده کامیون‌ها و حمل‌ونقل است تأثیرات بیش‌تری را خواهیم داشت. امیدواریم که در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود تا قیمت این حامل انرژی افزایش حادی نداشته باشد.

صلاحی عنوان کرد: دولت لازم است که طرحی ارائه کند که دهک‌های بالا و اقشار پردرآمد جامعه از فهرست افراد مشمول یارانه حذف شوند تا دهک‌های پایین مقدار یارانه بیش‌تری دریافت کنند. این امر نیز خواسته مجلس است که امید است هر چه سر‌یع‌تر طرح در این حوزه ارائه شود.

انتهای پیام

کد N152385