رییس هیئت مدیره مرکز وکلای خراسان رضوی:

وکلا نیازمند نگاه مهربان‌تر مراجع تصمیم‌گیری هستند

كانون وكلا,دادگستري خراسان رضوي

رئیس هیئت مدیره مرکز امور وکلای خراسان رضوی گفت: وکلا نیازمند نگاه مهربان‌تر، عادلانه‌تر و واقع‌بینانه‌تر مراجع تصمیم‌گیری هستند.

رئیس هیئت مدیره مرکز امور وکلای خراسان رضوی گفت: وکلا نیازمند نگاه مهربان‌تر، عادلانه‌تر و واقع‌بینانه‌تر مراجع تصمیم‌گیری هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، جواد عباسی در سومین همایش وکلا و مشاوران حقوقی خراسان رضوی، با اشاره به این‌که «وکالت از مشاغل خاص و دارای شان و موقعیت اجتماعی است» اظهار کرد: اهمیت و ضرورت وکالت و اثربخشی آن در حفظ حقوق شهروندی بر کسی پوشیده نیست، اما به نظر می‌رسد در دو سه دهه اخیر جایگاه وکیل مدافع از جهات گوناگونی در جامعه آسیب دیده است و نیازمند بازخوانی است.

وی با تاکید بر این‌که «نگاه آرمان‌گرایانه در مورد جایگاه وکالت باید به دید واقع‌گرایانه تبدیل شود» خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، وکلا باید از احترام و تامینات شغل قضا برخوردار باشند اما متاسفانه می‌بینیم جایگاه وکلا به نحو شایسته مورد توجه قرار نمی‌گیرد و نیازمند بازنگری جدی در مقررات در این زمینه هستیم.

عباسی تعرفه پایین وکالت را از دیگر مشکلات وکلا عنوان کرد و افزود: زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه قرارداد بین وکیل و موکل باید حذف و کار در چارچوب تعرفه‌ انجام شود، اما باید توجه داشت که وکالت یک شغل است و وکیل وظیفه الهی و اخلاقی خاصی ندارد و از این طریق امرار معاش می‌کند؛ تعرفه حق‌الوکاله در سال‌های اخیر کاهش یافته است و این در حالی است که درآمد تمام صنوف رو به افزایش است.

رئیس هیئت مدیره مرکز امور وکلای خراسان رضوی ادامه داد: از مراجع تصمیم‌گیر می‌خواهیم باور کنند که جمعیت قابل توجهی از وکلا برای تامین هزینه دفتر و زندگی خود دچار مشکل هستند و نباید وضعیت مالی یا اشتباهات خاص عده‌ای از وکلا بر کلیت جامعه تسری یابد.

عباسی حضور وکیل را باعث کاهش اطاله دادرسی دانست و بیان کرد: شایسته است مجلس شورای اسلامی با یک نگاه کارشناسی و با تعدیل حضور وکیل در تمامی دعاوی، از ورود عامه مردم به این حوزه تخصصی جلوگیری کند.

وی در خصوص تخلفات انتظامی وکلا خاطرنشان کرد: تنها افرادی می‌توانند به این قبیل تخلفات رسیدگی کنند که وکیل بوده و صلاحیت رسیدگی عادلانه را داشته باشند.

انتهای پیام

کد N152198