رییس مجلس:

مساله هسته ای تنها از طریق سیاسی قابل حل است/ برخی تنها روز جزییات تمرکز نکنند

قم

قم – ایرنا – رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مساله هسته ای ایران تنها از طریق سیاسی قابل حل است مگر این که غربی ها دنبال بهانه گیری باشند.

به گزارش ایرنا، ˈ علی لاریجانی ˈ روز جمعه در قم در دیدار جمعی از مسوولین بازنشسته نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران ابراز کرد: غرب مدعی است که ما دنبال سلاح هسته ای هستیم و قصد دارد ما را پیش از آن که جرمی مرتکب شویم مجازات کند این در حالی است که ایران هیچ اعتقادی به سلاح هسته ای ندارد.

وی بیان کرد: ایران اصرار دارد که به دانش هسته ای نیازمند است چرا که این دانش سرمایه بزرگی برای بخش های مختلف کشور برشمرده می شود.

وی تاکید کرد: فرصت شش ماهه ایجاد شده در مذاکرات هسته ای با غرب قابل تمدید است و در این مدت باید به یک توافق بلند مدت دست یابیم و نباید برخی افراد فقط روی اجزای توافق شش ماهه تمرکز کنند.

لاریجانی گفت: توافق بلند مدت آینده باید از دستاوردهای هسته ای صیانت کند و مشکلات ما با غرب را تا حد ممکن از مسیر سیاسی حل کند.

وی بیان کرد: غرب در مساله هسته ای ما می خواهد نظام های نظارتی سخت گیرانه ای ایجاد کند در حالی که نمی توان نظام نظارتی جداگانه ای از سایر نظارت های موجود در آژانس برای ایران ایجاد کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همه مراکز هسته ای ما زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند و ایجاد نظارت از جنسی دیگر در حقیقت نوعی ماجراجویی سیاسی برای سنگ اندازی جلوی پای ملت ایران است.

وی تاکید کرد: تهدید، ایجاد مشکلات در منطقه علیه ایران و دامن زدن به اختلافات شیعه و سنی از دیگر سنگ اندازی های غرب بر علیه ایران بوده است و در چند سال گذشته نیز از فشار اقتصادی برای تهدید ایران استفاده کرده اند.

وی افزود: موضع آمریکا در قبال ملت های مسلمان این است که این ملت ها بیشتر از حد خاصی پیشرفت نکنند و در حقیقت مشکل غرب با ایران آن است که کشور ما جلوی قلدرمآبی های آمریکا در منطقه ایستادگی می کند.

رییس مجلس گفت: حرف های نیش دار آمریکایی ها توان عملی شدن ندارند و این کشور جرات تعرض به ایران را ندارد و نیز هم چنان بر مواضع خود پافشاری خواهیم کرد. ک/3

7408 / 380/
#قم
کد N152044