المیادین:

دو هزار کودک پناهنده سوری به دلیل سوء تغذیه در لبنان در خطر مرگ هستند

پناهندگان سوء تغذیه,یونیسف

تهران- ایرنا- شبکه خبری المیادین با استناد به یک گزارش صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)، اعلام کرد که بیش از دو هزار کودک آواره سوری در اردوگاه های پناهندگان در لبنان به دلیل سوء تغذیه در خطر مرگ قرار دارند.

به گزارش روز جمعه المیادین، پناهندگان سوری که برای فرار از مرگ در مناطق محل درگیری از کشور خود آواره و وارد خاک لبنان شده اند، با وضعیت بسیار دشوار دیگری مواجه هستند.

براساس این گزارش، از زمان آغاز بحران در سوریه تاکنون، بیش از یک میلیون شهروند سوری از آتش جنگ در کشورشان به لبنان گریخته اند، اما بیشتر آنان با شرایط بسیار دشواری مواجه هستند. استفاده از منابع آبی غیرقابل شرب، آلودگی ها، شیوع بیماری های خطرناک، نبود واکسیناسیون و غذاهای نامناسب عواملی است که این پناهندگان به ویژه کودکان را با خطر جدی روبرو کرده است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده است که طی 3 سال گذشته، بیش از دو هزار کودک سوری زیر پنج سال دچار سوء تغذیه بسیار شدید شده اند و در آستانه مرگ قرار دارند، به طوری که حفظ جان این کودکان اقدام فوری را می طلبد.

موارد سوء تغذیه شدید بین این کودکان در سال های 2012 و 2013 به شدت افزایش یافت که عمدتا ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و پرشماری پناهندگان در اردوگاه های فاقد امکانات قابل پیش بینی است.

در گزارش یونیسف آمده است: کودکی که از سوء تغذیه رنج می برد، به دلیل متوقف شدن عملکرد غدد، اشتهای خود را از دست می دهد و جبران این مشکل به سادگی امکان پذیر نیست.

به گفته یونیسف، با ابتلای 15 درصد کودکان یک جامعه به سوء تغذیه، لازم است که زنگ خطر در باره آن جامعه به صدا در آید. این در حالی است که موارد سوء تغذیه در کودکان سوری از 6 درصد فراتر رفته و روند افزایش آن به حدی شتاب گرفته که رسیدن آن به آستانه خطر دور نیست.

در حالی که صدها هزار پناهنده سوری در کشورهای همسایه یعنی ترکیه، اردن، عراق و لبنان حضور دارند، لبنان میزبان بیشترین تعداد از این پناهندگان است. گزارش یونیسف در باره سوء تغذیه کودکان سوری در لبنان یقینا در سطحی محدودتر در اردوگاه های پناهندگان سوری در سایر کشورهای همسایه هم مشهود است.

خاورم 1491 **2017
کد N152005