/تحلیل/

اقدامات ضروری برای دولت جدید اوکراین

سیاسی

"بحران اوکراین در چند روز اخیر تغییر غیرقابل انتظاری داشت. پس از توافقات حاصله میان ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری وقت اوکراین و مخالفان، یانوکوویچ پا به فرار گذاشت. دقیقا هیچ کس بجز تعداد اندکی از متحدان نزدیک یانوکویوچ نمی‌دانند که او دقیقا کجاست. حکم بازداشت وی نیز به اتهام کشتار جمعی معترضان غیر نظامی صادر شده است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، الکس برزوو، تحلیل‌گر پایگاه تحلیلی "ریل کلیر ورلد" می‌نویسد: «در حال حاضر مخالفان زمام امور کشور را به دست دارند. آن‌ها باید سریع و با دقت برای حل مسائل بزرگ اوکراین قدم بردارند چرا که در غیر این صورت اوکراین به دو بخش تقسیم می‌شود. این فهرستی از اقدامات ضروری و فوری مخالفان است:

1) اتحاد بدون انتقام جویی: دولت جدید باید کشور را دوباره متحد سازد. حامیان یانوکوویچ از جمله کاخ کرملین معتقدند که برکناری او از قدرت غیرقانونی بوده است. این مساله باعث احساسات طولانی ناراحتی می‌شود. دولت جدید باید کاملا مشخص کند که برکناری یانوکوویچ به دلیل فساد و تنها به دلیل فساد بوده است. با این وجود پارلمان در حال حاضر نسبت به ممنوعیت استفاده از زبان روسی به عنوان یکی از زبان‌های رسمی این کشور رای مثبت داده است. این یک اشتباه بزرگ است. این مساله این گونه برداشت می‌شود که اوکراینی‌های در غرب کشور، روس‌های مستقر در شرق اوکراین را تحقیر می‌کنند. آیا واقعا اوکراین می‌خواهد تا یک درگیری قومی نیز به بحران سیاسی کنونی کشور اضافه کند؟

2) اصلاح اقتصادی: اقتصاد اوکراین شرم آور است. این کشور با تهدید قصور در پرداخت بدهی‌ها مواجه است. بانک‌ها با کمبود محدودیت‌ نقدینگی و ظاهرا مقابله با جرائم سایبری رو به رو هستند. اما این احتمال وجود دارد که از بروز یک ورشکستگی جلوگیری شود. اوکراین باید سریعا کمکی را از جانب صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا دریافت کند.

3) مقاومت در برابر وسوسه‌ای برای پرداختن به فساد: البته بسیاری از سیاستمداران اوکراینی رفتاری غیر تشویقی نسبت به فساد دارند مبنی بر اینکه "من خواهان فساد کمتر یا فرصت بیشتر برای سهیم شدن در آن هستم." اما فساد گسترده دلیلی مهم ورای انقلابی است که یانوکوویچ را سرنگون کرد. بنابراین دولت جدید باید آشکارا فساد را محکوم کند. این احتمالا بدان معناست که بگوییم، یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین که تحت ریاست جمهوری یانوکوویچ به زندان محکوم و به صورت گسترده به فساد محکوم شده، نمی‌تواند برای ریاست جمهوری اوکراین نامزد شود.

این فهرست یک طومار برای اوکراین است. در حالی که محل اختفای یانوکوویچ و هدف از دسیسه چینی‌ها چندان مشخص نیست، بحران در اوکراین ممکن است تازه در حال شروع شدن باشد.»

انتهای پیام

کد N151954

خواندنی از سراسر وب