آتش سوزی در جنگل های اندونزی/ وضعیت اضطراری شد

آتش سوزی

کوالالامپور - ایرنا - مقامات اندونزی روز جمعه در منطقه ای از این کشور به دلیل بحران ناشی از آتش سوزی جنگل ها و مه غلیظ ناشی از دود این آتش سوزی ها وضعیت اضطراری اعلام کردند.

به گزارش ایرنا، برخی مناطق جنوب شرق آسیا از جمله مالزی و سنگاپور هر سال به دلیل برخی آتش سوزی ها در اندونزی تحت تاثیر قرار می گیرند.

مقامات اندونزی به دلیل آتش سوزی جنگل ها و دود ناشی از آن که مناطق زیادی را تحت تاثیر قرار داده است در استان ریائو در جزیره سوماترا وضعیت اضطراری اعلام کردند.

رسانه های اندونزی گزارش دادند هزاران نفر به دلیل دودهای ناشی از این آتش سوزی ها بیمار شده اند، حمل و نقل مختل شده و مدارس در استان ریائو تعطیل است.

آتش سوزی در جنگل ها و زمین های خشک کشاورزی سوماترای اندونزی از اواسط بهمن ماه آغاز شد و بار دیگر امکان سرایت این غبار به مناطقی از کشورهای جنوب شرق آسیا وجود دارد.

این آتش سوزی ها توسط کشاورزان اندونزیایی برای پاکسازی غیرقانونی زمین های کشاورزی با استفاده از روش های سنتی مانند آتش زدن زمین تشدید می شود.

کشاورزان اندونزی به منظور آماده کردن زمین های خود برای کشت بعدی از آتش استفاده می کنند و از زمانی که صنعت روغن نخل رشد یافته است، مساله غبار ناشی از دود در اندونزی نیز به مشکلی بین المللی تبدیل شده است.

تاکنون دولت اندونزی بیش از 40 نفر از افراد مظنون به آتش زدن جنگل ها را دستگیر کرده است. براساس آمار دولت اندونزی تا روز پنجشنبه 747 نقطه آتش سوزی در سوماترا به ثبت رسید و شش هزار هکتار زمین سوخته است.

اعلام وضعیت اضطراری در استان ریائو اجازه می دهد تا هواپیماها برای رهاکردن آب به منظور خاموش کردن آتش به پرواز درآیند و باردار کردن ابرها برای ایجاد باران مصنوعی در دستور کار قرار گیرد.

رسانه های محلی اندونزی اعلام کردند بیش از 25 هزار نفر در روزهای اخیر به دلیل آلودگی هوا بیمار شده و به بیمارستان ها مراجعه کرده اند. اکثر این افراد از عفونت دستگاه تنفسی رنج می برند.

برخی از پروازها در هفته جاری به استان ریائو اندونزی نیز لغو شد و برخی دیگر از پروازها به دلیل دود ناشی از آتش سوزی ها مسیر خود را تغییر دادند.

آتش سوزی های سال گذشته روابط بین اندونزی و برخی کشورهای همسایه را تیره کرد و باعث عذرخواهی رییس جمهور اندونزی از مالزی و سنگاپور شد.

آساق**د.م**1611
کد N151778