اعلام آمادگی رییس جمهوری اروگوئه برای میانجیگری در بحران سیاسی ونزوئلا

اروگوئه,میانجی گری

مادرید- ایرنا- خوسه موخیکا رییس جمهوری اروگوئه آمادگی کشور خود را برای ایفای نقش میانجی در بحران سیاسی ونزوئلا که از روز 12 فوریه (23 بهمن) آغاز شده، اعلام و در عین حال تأکید کرد که قصد او دخالت در امور داخلی آن کشور نیست.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، موخیکا ادامه داد: برای جلوگیری از اینکه یک تنش با این ماهیت تعمیق یابد، اگر لازم باشد به هر جایی خواهم رفت؛ اگر لازم باشد که سهمی داشته باشم از آن به طور مناسب برای صحبت با ونزوئلایی ها استفاده خواهم کرد.

وی خاطرنشان کرد که فقط هنگامی دست به این اقدام خواهد زد که هر دو طرف- دولت ˈنیکلاس مادوروˈ رییس جمهوری ونزوئلا و مخالفان دولت- آن را از وی بخواهند؛ زیرا نمی خواهد در سیاست ونزوئلا دخالت کند.

هفته گذشته، ˈروبرتو انریکزˈ رهبر ˈکمیته سازمان سیاسی انتخاباتی مستقلˈ که جناح مخالف دولت ونزوئلا است با ارسال نامه ای به سفارت اروگوئه در کاراکاس از موخیکا خواسته بود که در ˈبحران وخیم ˈ ونزوئلا میانجیگری کند.

انریکز در این نامه گفته بود: با شناخت از دوستی شما با دولت ونزوئلا اما همچنین با شناخت از اینکه شما یک رهبر قاره ای، مرد خوب و دانا و محترم هستید از شما تقاضا می کنیم که میانجی بین المللی باشید.

بحران سیاسی در ونزوئلا از روز 12 فوریه (23 بهمن) و هنگامی آغاز شد که مخالفان، علیه دولت اعتراض و تظاهرات کردند و دولت نیز با آنها مقابله کرد. در این راستا، تاکنون بیش از 50 نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی و دستگیر شدند.

اروپام**1234**1504
کد N151770