مقام روس: ناتو نباید هیچ نقشی در حل بحران اوکراین داشته باشد

اوکراین,ناتو

مسکو- ایرنا- نماینده روسیه در ناتو گفت: پیمان ناتو هیچ نقشی در حل و فصل بحران اوکراین ندارد و در آینده هم نباید چنین نقشی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، آلکساندر گروشکو روز پنجشنبه در گفت وگو با ایتارتاس افزود: در اجلاس امروز( پنجشنبه ) وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل موضوع اوکراین در مرکز توجه قرار داشت.

وی با بیان این که ناتو نباید در حل مسایل اوکراین نقش آفرینی کند، اظهار داشت: هرگونه تلاش ناتو برای افزایش جایگاه خود به ویژه مداخله در اوکراین باعث تشدید تنش ها و متشنج شدن اوضاع در این کشور خواهد شد.

نماینده روسیه در ناتو گفت: استناد به نتایج اجلاس سران ناتو در بخارست در سال 2008 (مبنی بر امکان عضویت اوکراین و گرجستان در ناتو) و نیز شعارهایی همچون آزادی انتخاب که موقعیت غیربلوکی اوکراین را نادیده می گیرد، بیمورد است.

مقام روس افزود: برخی اعضای ناتو هم از روسیه خواهان خویشتنداری و خودداری از اقدامات در مورد اوکراین که اوضاع این کشور را بی ثبات کند، شدند که عجیب بنظر می رسید.

وی افزود: آیا واقعا اعضای ناتو علت وقوع حوادث منطقه کریمه را درک نمی کنند و نمی دانند که ساکنان این منطقه نگران احساسات ملی گرایانه در اوکراین هستند.

نماینده روسیه در ناتو ادعای برخی از وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در مورد رزمایش نیروهای روسیه در مناطق غربی این کشور را بی اساس خواند و افزود: روسیه بموقع ناتو را از برگزاری این رزمایش مطلع کرد.

وی اضافه کرد: اقدامات ناوگان دریای سیاه روسیه در منطقه کریمه هم کاملا قانونی و مطابق با موافقت نامه های روسیه-اوکراین است.

اروپام/2242**518 ** 1552
کد N151762