توضیح ترکان در مورد رفع ممنوعیت عبور موقت خودروهای پلاک منطقه آزاد قشم/ جزئیاتی از پل بزرگ خلیج فارس

مهر نوشت:

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد با تاکید بر توسعه جامعه محلی در کنار مناطق آزاد گفت: دولت توسعه مناطق آزاد را بدون توسعه جامعه محلی نمی‌پذیرد.

اکبر ترکان صبح پنجشنبه در جمع مردم قشم در سالن وحدت این جزیره، بیان داشت: برای نیل به این هدف دولت، مقرر شده است که مدیران عامل مناطق آزاد یک دستیار جوان از اهالی بومی منطقه انتخاب و درخصوص مسائل جامعه محلی از وی کمک بگیرند.

وی با اشاره به اینکه این دستیاران جوان باید مقوله کارآفرینی را برای جوانان بومی با کمک مناطق آزاد از طریق سرمایه‌گذاری در مقیاس کوچک راه‌اندازی کنند، تصریح کرد: این موضوع در کیش با ایجاد کارگاه‌هایی به متراژ ۲۰۰ متر برای جوانان بومی کیش عملیاتی شده و این جوانان اکنون هرکدام به یک کارآفرین تبدیل شده‌اند.

مشاور رییس جمهور با تاکید بر ضرورت انتخاب دستیار جوان برای منطقه آزاد قشم هم گفت: باید کمک کنیم تا جوانان بومی قشم نیز خلاقیت‌های خود را ارائه کنند و با راه‌اندازی مشاغل ساده، زمینه کارآفرینی را در تک تک آن‌ها ایجاد کنیم.

ترکان در بخش دیگری از سخنان خود از انتخاب یک مدیر پروژه برای الحاق جزیره هرمز به منطقه آزاد قشم خبر داد و گفت: با توجه به تصویب این الحاق در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و قطعی بودن این تصویب در صحن علنی مجلس در نشست امشب هیات رییسه سازمان منطقه آزاد قشم یک نفر از شهروندان جزیره هرمز به عنوان مدیر پروژه انتخاب خواهد شد.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد در باره رفع ممنوعیت عبور موقت خودروهای پلاک منطقه آزاد قشم به سرزمین اصلی هم گفت: گرچه گمرک ایران به خاطر سوء استفاده برخی از افراد از این قانون، هنوز بر ادامه ممنوعیت عبور موقت این نوع خودروها اصرار دارد، اما باید درباره این موضوع بحث نموده و در رفع این مشکل تلاش کنیم و همچنین ایشان معتقدند این ممنوعیت رفع خواهد شد.

وی درباره کمبود آب شرب در روستاهای قشم هم گفت: راه حل اساسی این موضوع در قشم استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن است و چون آب این دستگاه ها گران تمام می‌شود باید منبع مالی برای جبران این گرانی و قرار دادن آب به قیمت ارزان به روستاییان پیدا کنیم.

مشاور رئیس جمهور، درباره آخرین وضعیت پل بزرگ خلیج فارس هم گفت: اعتبار مورد نیاز ساخت این پل در هنگام مناقصه ۴۴۰ میلیون یورو برآورد شده بود و پیمانکار قرار بود غیر از سهم ۱۵۰ میلیارد تومانی دولت، بقیه را به صورت فاینانس از بانک سپه تامین کند.

به گفته وی پیمانکار مدعی است که بانک سپه از تامین این فاینانس خودداری می کند و در نتیجه قرار شد این پروژه در دو فاز اجرا شود و در فاز اول نیمی از سرمایه‌گذاری لازم از طریق یک بانک دیگر تامین و قسط‌های بانک از محل اخذ عوارض پرداخت شود.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور در بخش دیگری از سخنان خود از مدیرعامل منطقه آزاد قشم خواست طرح جامع طراحی شده در بدو تاسیس این منطقه را بازنگری کرده و آن را برای تصویب به شورای هماهنگی مناطق آزاد ارائه کند تا روند توسعه این منطقه با تغییر مدیریت‌ها دچار کندی یا انحراف نشود.

وی با برشمردن ظرفیت و ویژگی‌های هریک از هفت منطقه آزاد کشور نفت و گاز و به تبع این دو، صنعت فولاد را از ظرفیت‌های منطقه آزاد قشم دانست و صنعت گردشگری را موهبت طبیعی این جزیره نامید.

مشاور رییس جمهور در آغاز این سخنرانی گزارشی از سفر دکتر روحانی به شهرستان جاسک ارائه کرد و از طرح‌های عظیم دولت برای توسعه این بندر با محوریت انتقال انرژی ایران از طریق جاسک به خارج از کشور برای مردم قشم سخن گفت.

قبل از سخنان مهندس ترکان به ترتیب جناب آقای دکتر مشیری، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد قشم، فرماندار و امام جمعه قشم نیز درباره مسائل و موارد مختلف جزیره قشم مطالبی را ارائه کردند.

 

23503

کد N151641