آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با وزیر امور خارجه عراق:

باید برای برچیدن بساط افراطی‌گری و تروریسم اقدامات جدی بعمل آید

سیاست داخلی,آیت الله هاشمی رفسنجانی,وزیر امور خارجه عراق

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وحدت، انسجام و همبستگی مردم عراق و اقدام مشترک به منظور حل مشکلات و بیرون راندن تروریست‌ها را نویدبخش آینده‌ای روشن برای عراق دانست و تاکید کرد: مردم عراق باید طعم زندگی شیرین همراه با امنیت و آسایش را احساس کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مشترکات فراوان دینی، تاریخی و فرهنگی دو کشور ایران و عراق، بر ضرورت ارتقای همکاری‌های همه‌جانبه دوکشور در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز - پنج شنبه- در دیدار با هوشیار زیباری - وزیر امور خارجه عراق - تروریسم را دشمن مشترک همه کشورهای جهان دانست و گفت: باید برای برچیدن بساط افراطی‌گری و تروریسم اقدامات جدی بعمل آید و ایران همکاری‌های لازم را از تلاش‌های عراق برای حفظ استقلال، حق حاکمیت و مقاومت دولت برای رویارویی با هرگونه تروریسم، بعمل خواهد آورد.

هاشمی رفسنجانی ارائه راه‌حل‌های سیاسی با در نظر گرفتن اراده ملت سوریه را در جلوگیری از ادامه بحران سوریه مؤثر دانست و با ابراز تأسف از کشتار شهروندان بی‌دفاع در خیابان‌های عراق، سوریه، لبنان و پاکستان اظهار کرد: این وضع ثبات کل منطقه را به نفع دشمنان جهان اسلام تهدید می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با آرزوی سلامتی و بهبودی کامل جلال طالبانی - رئیس‌جمهور عراق - گفت: تصویب قانون اساسی خوب و حضور همه گروه‌ها در مجلس حاصل تلاش‌های بزرگان عراق است.

وی با اشاره به توطئه‌های بی‌شماری که ایران در اوایل پیروزی انقلاب با آن روبرو بود به نقش بی‌نظیر امام خمینی (ره) در هدایت جامعه، در صحنه بودن و وحدت، یادآور شد: با مردم توانستیم مشکلات اوایل انقلاب و جنگ تحمیلی را با موفقیت پشت سر بگذاریم و از بحران‌ها عبور کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وحدت، انسجام و همبستگی مردم عراق و اقدام مشترک به منظور حل مشکلات و بیرون راندن تروریست‌ها را نویدبخش آینده‌ای روشن برای عراق دانست و تاکید کرد: مردم عراق باید طعم زندگی شیرین همراه با امنیت و آسایش را احساس کنند.

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق نیز با ابلاغ سلام‌های گرم و صمیمانه رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، رئیس مجلس و سایر مقامات سیاسی و مذهبی عراق، بر اهمیت تقویت روابط راهبردی دو کشور و تأثیرات آن بر امنیت و ثبات منطقه تاکید کرد و گزارش مبسوطی از آخرین وضعیت عراق، عملیات تروریستی، انتخابات و مسائل منطقه‌ای ارائه داد.

وزیر خارجه عراق با اشاره به آسیب‌های ناشی از عملیات تروریستی در عراق، تشدید بحران در سوریه را نه تنها برای عراق بلکه برای کشورهای منطقه نیز خطرناک خواند.

هوشیار زیباری با بیان اینکه "عراق از جریانات افراطی در منطقه بیشترین رنج را می‌برد"، اظهار کرد: امروز مردم با قربانیان این جریانات هستند و ما امیدواریم که سایر کشورها نیز مانند ایران اراده لازم، تشریک مساعی و همکاری‌های مشترک را در توقف این جنایت‌ها داشته باشند.

کد N151616