جاسوسی انگلیس از میلیون ها کاربر ˈیاهوˈ

جاسوسی,یاهو

لندن – ایرنا – روزنامه گاردین روز پنجشنبه با انتشار بخش دیگری از اسناد محرمانه سازمان های جاسوسی انگلیس و آمریکا، گزارش داد: ستاد ارتباطات و استراق سمع دولت انگلیس (جی سی ایچ کیو) از میلیون ها کاربر ˈیاهوˈ جاسوسی کرده است.

به گزارش ایرنا، این روزنامه چاپ لندن بر اساس اسنادی که اخیرا توسط ˈادوارد اسنودنˈ مامور سابق سازمان های جاسوسی آمریکا، افشا شده است، نوشت: ستاد ارتباطات و استراق سمع دولت انگلیس با همکاری آژانس امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) تصاویر ˈوب کمˈ های میلیون ها کاربر سایت یاهو را ضبط و ذخیره سازی کرده است.

بر اساس یکی از این اسناد، سازمان جاسوسی و استراق سمع دولت انگلیس در یک دوره زمانی شش ماهه در سال 2008 میلادی تصاویر ˈوب کمˈ های بیش از یک میلیون و 800 هزار کاربر یاهو را بصورت غیرقانونی ذخیره سازی کرده است.

گاردین نوشت: برنامه سازمان جاسوسی انگلیس برای هک کردن ˈوب کمˈ های کاربران یاهو با اسم رمز ˈاوپتیک نرو (عصب بینایی)ˈ اجرا می شده و طی آن تصاویر میلیون ها نفر از مردم عادی که هیچ گونه ظنی نسبت به آنان وجود نداشته است نیز ضبط و ذخیره سازی شده است.

روزنامه انگلیسی افزود: ˈیاهوˈ در واکنشی خشمگینانه به این افشاگری تاکید کرده است که هیچ گونه اطلاع قبلی از این عملیات جاسوسی نداشته است.

ˈیاهوˈ همچنین سازمان های جاسوسی را به ˈارتکاب سطح جدیدی از نقض حریم خصوصی کاربران اینترنتˈ متهم کرده است.

گاردین نوشت: برنامه جاسوسی موسوم به ˈعصب بیناییˈ در سال 2008 میلادی با هدف دسترسی به تصاویر ˈوب کم هایˈ یاهو بطور آزمایشی آغاز شد و اسناد افشا شده توسط ادوارد اسنودن نشان می دهد که این برنامه حداقل تا سال 2012 میلادی هم فعال بوده است.

اروپام**345
کد N151601