شهرداران پایتخت های ایران و چین توافقنامه امضا کردند

تهران و پکن خواهرخوانده شدند

ایران

پکن - ایرنا - توافقنامه خواهرخواندگی تهران و پکن عصر روز پنجشنبه به وقت محلی توسط شهرداران پایتخت های ایران و چین امضا شد.

به گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و شهردار پکن این توافقنامه را در محل شهرداری پایتخت چین امضا کردند.

با امضای این توافقنامه تهران چهل و پنجمین خواهرخوانده پایتخت چین شد و پایتخت ایران نیز نوزدهمین خواهرخوانده خود را شناخت.

خواهرخواندگی قراردادی است بین سران مملکتی یا سران دو شهر که برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی بسته می شود.

براساس این توافقنامه، شهرداری های تهران و پکن در زمینه های اقتصادی، تجاری، فرهنگی، آموزشی، مدیریت و برنامه ریزی شهری، خدمات شهری، ساخت وساز و توسعه شهری، ترافیک و حمل و نقل شهری و حفاظت از محیط زیست همکاری می کنند.

این همکاری براساس اصل برابری و منافع متقابل خواهد بود.

قالیباف که روز گذشته در صدر یک هیات بلندپایه از مقامات شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر تهران وارد پایتخت چین شد، امروز با شهردار پکن، شهری که بیش از 20 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است، دیدار و گفت وگو کرد.

شهرداران تهران و پکن در این دیدار بر همکاری شهرداری های پایتخت های دو کشور ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ شرق و غرب آسیا تاکید کردند.

قالیباف قرار است در پکن از زیرساخت ها و طرح های مهم شهری پایتخت چین مانند سایت مترو و مرکز عملیات کنترل ترافیک این شهر نیز دیدن کند.

آساق**د.م**1611
کد N151550