در سفر صدر اعظم آلمان به سرزمین های اشغالی روی داد

جابجایی سخنان مرکل و نتانیاهو، شیوه جدید اطلاع رسانی به سبک رسانه های انگلیسی

نتانیاهو,روتیرز

تهران - ایرنا - درحالی که نخست وزیر رژیم صهیونیستی، برنامه هسته ای ایران را بزرگترین تهدید برای امنیت جهانی خواند، رویترز در شیوه ای جدید از اطلاع رسانی، مرکل را به عنوان گوینده این سخنان معرفی کرد.

رویترز انگلیسی و عربی در پنجم اسفند به نقل از ˈبنیامین نتانیاهوˈ نخست وزیر رژیم صهیونیستی، برنامه هسته ای ایران را بزرگترین تهدید برای امنیت جهانی خواند، اما همین خبرگزاری در ششم اسفند این سخنان را به صدر اعضم آلمان نسبت داد.

رویتزر به نقل از مرکل، دستیابی احتمالی ایران به بمب اتمی را نه تنها برای اسرائیل، بلکه برای تمام کشورهای اروپایی نیز یک تهدید توصیف کرد، درحالی که این سخنان را نخست وزیر رژیم صهیونیستی بر زبان رانده است، موضعی که اتخاذ آن توسط مقام های صهیونیستی امری طبیعی تر است.** بررسی اخبار چند روز اخیر رویترز و دیگر رسانه هایی که اطلاعات خود را از رویترز کسب کرده بودند، نشان می دهد که این خبرگزاری به سهو و یا به عمد، سخنان این دو مقام سیاسی را جابجا کرده است.

این رسانه ها پس از انتشار این سخنان به نقل از صدر اعظم آلمان، در اخبار بعدی خود نه تنها آن را تکرار نکردند، بلکه خبر قبلی رویترز به نقل از مرکل نیز از پایگاه اینترنتی این خبرگزاری، حذف شد.

بنابر این شاهد بودیم که این نحو اطلاع رسانی شیطنت آمیز موجب شد تا بسیاری از رسانه های جهان به نقل از رسانه مبداء به گونه ای مرکل را با نتانیاهو در برخورد با موضوع پرونده هسته ای ایران همسو نشان دهند.

اما خبرهای بعدی همین رسانه های بین المللی و حتی رسانه های رژیم صهیونیستی نیز نشان داد که این همسویی نه تنها واقعیت خارجی ندارد، بلکه اختلاف نظر آنان در این زمینه نیز کم نیست.

بطور مثال روزنامه ˈجروزالم پستˈ به نقل از صدر اعظم آلمان نوشت که وی (صدر اعظم) هنوز به ادامه راه حل گفت وگوهای سیاسی با ایران برای حل مساله پرونده هسته اش بسیار امیدوار است.

ˈهاآرتصˈ دیگر روزنامه صهیونیستی نیز آورده است که صدراعظم آلمان از رژیم صهونیستی خواست تا از حمله احتمالی به ایران بپرهیزد.** ‎پس از این بود که دیگر رسانه ها و حتی رسانه فارسی زبان آمریکایی ˈرادیو فرداˈ نیز ناگزیر شدند اعلام کنند که خانم مرکل موضعی متفاوت با نخست وزیر اسرائیل در باره مذاکرات اتمی قدرت های جهانی با ایران و مسائلی همچون غنی سازی اورانیوم در ایران ابراز کرد.

تارنمای رادیو فردا با اشاره به مخالفت نتانیاهو با فعالیت هسته ای ایران، همچنین نقطه نظرات وی مبنی بر این که اگر ایران واقعا خواستار انرژی اتمی برای مصارف غیر نظامی است، نیازی به غنی سازی [اورانیوم] و سانتریفیوژ ندارد، به نقل از مرکل در واکنش به این اظهارات اضافه می کند: روشن است اینجا تفاوت دیدگاهی در رابطه با مذاکرات وجود دارد و این که اساسا آیا این مذاکرات باید انجام شود یا نه. ما غنی سازی را به سطوح پایین محدود کرده ایم، اما غنی سازی انجام می شود و معتقدم که موفق بوده ایم.

دیگر منابع خبری خارجی همچون صدای آمریکا، العربیه، رادیو زمانه، رادیو رژیم صهیونیستی، خبرگزاری فرانسه و ... هم در گزارش های متعددی به این اختلاف نظرها پرداخته اند.

در گزارشات بعدی برخی از این رسانه ها از سفر مرکل به تل آویو آمده است که او در دیدار با نتانیاهو گفت: وضعیت کنونی از مذاکرات هسته ای با ایران چندان ایده آل نیست، اما از اینکه به ایران اجازه داده شود برنامه هسته ای خود را بدون نظارت پیش ببرد بهتر است.

به نقل از صدر اعظم آلمان در یکی از این خبرها آمده است : مشخصا راه دیگری برای نگریستن به این مذاکرات وجود دارد. ما تصمیم گرفتیم غنی سازی در سطح پایین انجام شود، اما به هرحال غنی سازی انجام می شود.

به اعتقاد وی این گفت و گوها برای ایجاد توافق گام اول برای کنترل اولیه فعالیت هسته ای ایران در ازای لغو برخی تحریم ها طراحی شده اند. این توافق پس از شش ماه با رضایت طرفین تمدید خواهد شد.

در خبر دیگری به نقل از مرکل آمده است: ما با غنی سازی با غنای پایین مشکلی نداریم و به اعتقاد ما موفقیت آمیز هم خواهد بود ما بر این باوریم که می توان سپری ایجاد کرد تا از دستیابی ایران به ظرفیت های هسته ای با بعد نظامی در آینده نزدیک پیشگیری شود.

و یا مرکل در واکنش به اظهارات و استدلال نخست وزیر اسرائیل در باره تهدید هسته ای ایران گفته است که کشورهای مذاکره کننده غربی غنی سازی اورانیوم توسط ایران را به سطوح پایین محدود کرده اند و به اعتقاد وی این یک موفقیت بوده است.

یادآوری می شود برخی از این رسانه های غربی، موضعی دوگانه در این خصوص اتخاذ کردند از جمله، تلویزیون بی. بی. سی. انگلیس بود که ضمن تکرار خبر جعلی رویترز به نقل از صدر اعظم آلمان علیه ایران گفت: ایران نه تنها برای اسراییل (رژیم صهیونیستی) که برای کشورهای اروپایی هم تهدیدی بالقوه است.

اما همین رسانه انگلیسی هموطن رویترز در ادامه افزود: آلمان گفت وگوهای بین المللی با ایران درباره برنامه اتمی ایران را پیگیری می کند.

خبرگزاری فرانسه نیز اما دیروز (سه شنبه) درگزارشی با عنوان ˈمرکل اختلافات خود را با نتانیاهو درباره ایران آشکار کردˈ بر وجود این اختلاف صحه گذاشت.** بررسی سامانه خبری وزارت خارجه آلمان نیز بخوبی نشان می دهد که در مواضع آلمانی ها به هیچ وجه موضعی خصمانه به گونه ای که صهیونیست ها علیه ایران اتخاذ کرده و می کنند، مشاهده نمی شود.

این پایگاه خبری ضمن انعکاس برنامه های سفر خانم مرکل برای برگزاری کمیسیون مشترک آلمان و رژیم صهیونیستی و بیان تشابه و اختلاف نظر صدر اعظم و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در همه دیدارهای دو جانبه و چند جانبه مقام های آلمان و این رژیم در باره صلح میان فلسطین و اسراییل، هیچ اشاره ای به موضوع همسویی این دو مقام در باره پرونده هسته ای ایران نکرده است.

مترجمام**1378**1542**
کد N151209