روحانی در جمع متخصصین استان هرمزگان؛

بعضی به بهانه دور زدن تحریم منافع ملی را دور زدند/ بجای جستجو کردن در سوابق افراد در مقابل فساد بایستیم

دولت

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه برخی گروه ها به بهانه دور زدن تحریم ها منافع ملی را دور زدند، گفت: باید بجای پرداختن به دعواهای غیرمفید و غیرسازنده و جستجو کردن در سوابق افراد در مقابل فساد بایستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در آخرین روز از سفر استانی خود به هرمزگان با متخصصین این استان ظهر امروز دیدار و گفتگو کرد.

روحانی در ادامه در جمع متخصصین استان هرمزگان گفت: عمدتا این گونه جلسات برای شنیدن است و امیدوارم در آینده به گونه ای برنامه ریزی شود که بیشترین فرصت برای بخش های مختلفی که به نمایندگی از اقشار جامعه در جلسه حضور دارند حرف بزنند، گله و نقد کنند.

وی افزود: این گونه جلسات برای این است که من و همراهان برنامه ریزی کنیم و بدانیم در استان ها چه می گذرد و در مغزها چه نقشه هایی برای تصحیح راه وجود دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در استان هرمزگان استعدادهای انسانی و طبیعی فراوانی وجود دارد، گفت: البته باید مراکز آموزشی به گونه ای طراحی شود که فارغ التحصیلان بتوانند بار مسئولیت اداره این استان را به دوش گیرند؛ چراکه اگر بنا باشد جوانان استان در رشته ای غیر از آنچه که استانشان نیاز دارد آموزش ببینند نتیجه این می شود که متخصصین از دیگر استان ها برای اشتغال بکار گرفته شوند.

روحانی با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی در آموزش عالی متناسب با بازار کار نیست، تصریح کرد: عدم تناسب آموزش عالی با نیازمندی های جامعه و همچنین مساله کمیت و کیفیت دانشگاه‌ها از مشکلات امروز جامعه ما است.

وی افزود: اگر دانشگاهی باشد اما فضای مناسب برای آموزش، امکانات، آزمایشگاه و کتابخانه‌ای مناسب استاد صاحب نظر نباشد، نتیجه این می شود که دانشجو با یک دانشنامه ای فارغ التحصیل می شود اما نمی تواند مشکلی از جامعه حل کند و باری از کشور را بر دوش بگیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ساماندهی رشته های تحصیلی در دستور کار دولت است، گفت: باید متخصصین هر استان بتوانند به نیازمندی های استان خود پاسخ دهند.

روحانی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه ساماندهی رشته های تخصصی را در دستور کار دارد، گفت: باید متخصصین هر استان بتوانند به نیازمندی های استان خود پاسخ دهند.

وی افزود: درست است که ایجاد فضای مناسب در دانشگاه ها برای دانشجویان و فضای مناسب آموزشی و همچنین سیاسی لازم است، اما در نهایت متخصصینی که تربیت می شوند باید بتوانند بخشی از این کشور را اداره کنند، لذا این باید همراه با اخلاق باشد و اخلاق مهمتر از بعدهای دیگر.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه اگر اخلاق در سیستم آموزشی و جامعه حاکم باشد، فسادهای بزرگ بوجود نمی آید، تاکید کرد: الان می بینیم گروهی به بهانه دور زدن تحریم ها، منافع ملی و مردم را دور زدند. پول نفت را برداشتند و امیدواریم که دستگاه های کشور بتوانند این پول را برگردانند.

روحانی با بیان اینکه تنها پول نفت دست این افراد نبود، توضیح داد: دو میلیارد و 600 میلیون دلار از این طریق اختلاس شده که همه این میزان پول نفت نیست و بخش بزرگی از این اختلاس مربوط به بدهی های ایران در جاهای مختلف است که به صورت پول نقد به آنان داده شده و قرار بود بدهی ما را پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه بدون ایستادگی در برابر انحراف کشور نمی تواند رشد و توسعه پیدا کند، گفت: یک عده در سختی زندگی می کنند و یک عده با حیله بیت المال مسلمین را بالا می کشند آن هم با یک عدد و رقمی بزرگ.

رئیس جمهور گفت: یک زمان اختلاس سه هزار میلیاردی را می گفتند چه رقم بزرگی، اما این اختلاس 9 هزار میلیارد تومان است یعنی سه برابر اختلاس قبلی و تازه مطمئن نیستیم که همین مقدار باشد و شاید چیزهای دیگری هم باشد که بعدا معلوم شود.

روحانی با تاکید بر اینکه بدون اخلاق و انضباط کاری نمی توانیم توسعه و پیشرفت یابیم، افزود: بعضی ها می گویند که ما تعهد داریم، اروپایی ها تخصص، این چه حرفی است؟ آنها چند ساعت در ادارات کار می کنند؟ کارمندان ما چند ساعت کار مفید دارند؟ اگر کشوری پیشرفت کرده باشد بدانید که فساد در آن کشور نبوده؛ چراکه با فساد کشوری توسعه نمی یابد.

وی افزود: کشوری بدون تعهد، اخلاق و وجدان و انضباط کاری پیشرفت نمی کند.

رئیس جمهور بیان کرد: برخی ها به دعواهای غیرمفید و غیرسازنده می پردازند، مثلا اینکه در سوابق یکدیگر بگردیم و بگوییم برخی افراد در فلان اجتماع، چه شعارها و چه صحبت هایی کردند؛ مفسدان از این خلاء سوءاستفاده می کنند بنابراین همه باید دست به دست هم دهیم و مقابل فساد بایستیم.

روحانی با بیان اینکه همه باید دست به دست هم دهیم تا به توسعه برسیم، گفت: توسعه بدون تدبیر، مشورت، انسجام، وحدت ملی، ایمان، اخلاق و همیاری امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه استان های مختلف کشور همه اعضای یک بدن هستند، اضافه کرد: استان ها همچون اعضایی هستند که در کنار هم چیده شدند و اگر در کنار هم کار کنند به پیشرفت می‌رسیم، لذا اگر برخی از استان ها با هدف مقابله و ایستادن در مقابل استانی دیگر فعالیت کنند با چنین روحیه ای نمی توانیم به توسعه و پیشرفت دست یابیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه من بسیار به آینده امیدوار هستم، ادامه داد: ما باید گذشته ها را جبران کنیم. مردم با مشکلات توآم بودند که این مشکلات را باید از پیش روی خود برداریم.

روحانی افزود: بعد از آن که انتخاب شدم دیدم دریایی از مشکلات وجود دارد، نه من و نه همراهانم از این مشکلات نهراسیدیم و این مسیر را همراه با تومأنینه، تدبیر، مشورت و دقت پیش خواهیم برد.

وی با بیان اینکه شش ماه بیش از عمر دولت نگذشته است گفت در این شش ماه دولت قدم های مهمی برداشته و همه می بینیم که امروز دنیا چه نگاهی به ایران دارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ببینید شش ماه پیش فضای بین المللی و افکار عمومی نسبت به ایران چگونه بود و امروز چگونه است.

این خبر تکمیل می‌شود.