مراسم تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات فارس برگزار شد

مراسم تحلیف اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات استان فارس، روز گذشته (چهارشنبه) در شیراز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، رئیس کل دادگستری استان فارس در این مراسم گفت: انسان آزاد از هر آنچه که آزادی او را در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محدود کند، بیزار است.

ذبیح‌الله خدائیان با بیان اینکه "رسانه‌های جمعی از ابزارهای آزادی به حساب می‌آیند"، به رسالت اهالی رسانه در قانون مطبوعات اشاره کرد و افزود: ترویج، تبلیغ و گسترش فضائل اخلاقی را یکی از وظایف رسانه‌های ارتباط جمعی است. بر اساس قانون مطبوعات، یکی دیگر از رسالت رسانه‌ها نیز ارتقای دانش، معلومات و سطح آگاهی‌های مردم است.

وی رسانه را ناظر بر اعمال مسئولان و مدیران و دستگاه‌های مختلف دانست و گفت: نظارت صحیح رسانه بر اعمال مسئولان موجب می‌شود مدیران نتوانند به دور از چشم مردم تصمیماتی بگیرند که به نفع خودشان باشد.

خدائیان لازمه نقش نظارتی رسانه را آزادی بیان و رعایت اصل بی‌طرفی برشمرد و با تاکید بر اینکه "رسانه به عنوان چهارمین رکن دموکراسی نباید تحت سیطره سایر ارکان قرار گیرد"، افزود: درست است که مطبوعات در بیان عقاید آزاد هستند اما رعایت خطوط قرمز توسط آنها الزامی است، زیرا در غیر این صورت جامعه دچار هرج و مرج می‌شود.

وی دامن زدن به تفرقه در قالب مطالب نوشته شده در رسانه‌ها را مصداق عبور از خطوط قرمز بیان کرد و گفت: نباید در لوای انتقاد نسبت به تخریب دیگران اقدام شود. گاهی اوقات رسانه‌ها برای بیان یک مطلب، تمام مجموعه را زیر سوال می‌برند؛ بنابراین رعایت تقوای قلم توسط اهالی قلم ضروری است.

رئیس کل دادگستری استان فارس با تاکید بر اینکه "انتشار مطالب نباید تحت تاثیر حب و بغض باشد"، تصریح کرد: اگر قانون‌گذار مطبوعات را ملزم به انجام رفتاری کرده است باید به خط قرمزها توجه شود، اگر این امر رعایت نشود با ارباب جراید برخورد قانونی می‌شود.

خدائیان ادامه داد: از آنجا که اهالی قلم معمولا در راستای منافع عمومی حرکت می‌کنند، قانون‌گذار هیات منصفه مطبوعات را در کنار قاضی قرار داده است تا این هیأت حکم دادگاه را تلطیف و از سخت‌گیری‌ها بی‌مورد جلوگیری کند.

وی، صداقت، رازداری و تقوای الهی از مشخصه‌های هیات منصفه مطبوعات برشمرد و با بیان اینکه "اعضای هیات منصفه به قاضی مشورت می‌دهند و به نوعی حکم قاضی را دارند؛ بنابراین رعایت اصل بی‌طرفی توسط آنها نیز باید مورد توجه قرار گیرد"، گفت: ملاک تصمیم‌گیری در دادگاه مطبوعات اکثریت مطلق است بنابراین انتظار داریم در صورت ایجاد پرونده اعضای هیات منصفه در دادگاه فعالانه حضور داشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان فارس اضافه کرد: هر چه پرونده مربوط به جرایم مطبوعاتی کمتر تشکیل شود، یعنی ارباب جراید قانونمندتر هستند و تقوا را رعایت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحی‌الدین طاهری دبیر اجرایی جامعه روحانیت شیراز، محمدهادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، علیرضا پاک‌فطرت شهردار شیراز، محمدرضا هاجری عضو شورای اسلامی شهر شیراز، فضل‌الله فروغی رئیس دانشکده حقوق، امیر رئوف مشاور مدیرکل صدا و سیمای فارس، محمدجواد سلمانپور رئیس دانشگاه علوم قرآنی، محمدرضا خشنود رئیس بیمارستان مرکزی شیراز، غلامحسین واحدی پرو صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه خبر جنوب، نیکنام خشنودی دبیر خبر خبرگزاری ایرنا، سیدمحمد هاشمی رئیس مجمع امور صنفی شیراز، سلمان امیری اردکانی وکیل پایه یک دادگستری و عضو بسیج حقوقدانان، محمدحسن تنگاب مدیر روابط عمومی و ارتباطات دادگستری فارس و نگار رحیمی‌راد کارمند دادگستری فارس، اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات فارس هستند.

انتهای پیام

کد N150882

خواندنی از سراسر وب