واکنش مقامات و شخصیتهای سیاسی تاجیکستان به اظهارات مقام روسی

روسیه,ولادیمیر ژیرنوسکی

دوشنبه - ایرنا - اظهارات اخیر ولادیمیر ژیرنوسکی معاون دومای روسیه و رهبر حزب لبیرال - دمکرات این کشور مبنی بر الحاق کشورهای آسیای مرکزی به روسیه واکنش مقامات و شخصیت های سیاسی تاجیکستان را در پی داشت.

به گزارش ایرنا ، محی الدین کبیری عضو کمیته روابط بین الملل مجلس نمایندگان تاجیکستان و رئیس حزب نهضت اسلامی گفت: اگر چه ولادیمیر ژیرنوسکی به بیان سخنان احساسی و دور از منطق معروف است و یکبار نیز پوتین رئیس جمهوری روسیه به وی هشدار داده بود که از بیان چنین مواضعی خودداری کند اما این اظهارات مجدد وی در هر صورت بازتاب مواضع قشری از مردم روسیه است.

کبیری در گفت و گو با رسانه ها افزود: چنین احساس می شود که سخنان جدید ولادیمیر ژیرنوسکی با برنامه ریزی قبلی و در مشورت با برخی سیاستمداران بیان شده است، چون اگر غیر از این باشد جلوی این سخنان او را گرفتن کارسختی نیست.

ژیرنوسکی معاون رئیس دومای دولتی روسیه و رهبر حزب لیبرال دمکرات این کشور چهارم اسفند درهمایشی به مناسبت روز ملی ارتش روسیه گفته بود که ˈکشور هایی چون تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان را روسها ساخته اند از این رو آسیای میانه باید به حوزه نهم روسیه تبدیل شود.ˈ

وی از اوکراین نیز به عنوان حوزه هشتم این کشور نام برده بود. این پیام در شبکه های تلویزیونی دولتی روسیه نیز پخش شد.

اسماعیل تلبک اف نماینده پارلمان تاجیکستان نیز گفت: سخنان ژیرنوسکی را باید جدی گرفت چون شبکه تلویزیونی دولتی روسیه آن را پخش کرد.

وی تصریح کرد: او در حالی استقلال ملی کشور های آسیای میانه را نادیده می گیرد که آنها در نتیجه مبارزه استقلال خود را به دست آورده اند.

تلبک اف افزود: ما این سخنان مقام روسی را که می تواند اوضاع کشور را ناآرام کند، محکوم می کنیم.

این نماینده مجلس تاجیکستان افزود: این برای اولین بار نیست که ژیرنوسکی استقلال تاجیکستان را تحقیر می کند از این رو، در صورت تکرار چنین سخنانی از سوی ژیرنوسکی تاجیکستان باید مثل دیگر کشور های آسیای میانه این شخص را ممنوع الورود اعلام کند .

وی افزود: ما طرفدار مناسبات خوب با کشور روسیه هستیم اما مناسباتی که به منفعت هر دو کشور باشد.

ˈعبدالفیض عطایفˈ سخنگوی وزارت امور خارجه تاجیکستان در این مورد گفت: اظهارات ولادیمیر ژیرنوسکی به هیچ وجه موضع دولت روسیه نیست و در روابط و همکاری ها با تاجیکستان تأثیری نخواهد گذاشت .

عطایف افزود: این بار اول نیست که رهبر لبیرال دمکرات های روسیه اظهاراتی را خارج از دایره منطق بیان داشته است، از این رو تاجیکستان به این گونه اظهارات بی پایه و اساس این فرد پاسخی نخواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان روابط تاجیکستان و روسیه را تاریخی دانست و اظهار داشت: روسیه از اولین کشور هایی است که در سال 1991 استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت. روسیه با تاجیکستان همکاری، مناسبات و روابط دوستانه دارد.

وزارتخانه های امورخارجه کشورهای قزاقستان و قرقیزستان و شخصیتهای سیاسی این کشورها نیز در سه روز گذشته به سخنان ولادیمیر ژیرنوسکی معاون رییس دومای دولتی روسیه مبنی بر الحاق منطقه آسیای مرکزی به روسیه اعتراض کردند.

آساق**1663**1446
کد N150587