سازمان ملل: حملات هوایی مانع از کمک رسانی به مردم سوریه می شود

نسیرکی

نیویورک، ایرنا- سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: ادامه حملات هوایی در شهرهای مختلف سوریه عملیات کمک رسانی به آوارگان و آسیب دیدگان این کشور به ویژه در شهرهای تحت محاصره را با دشواری های زیادی روبرو کرده است.

به گزارش ایرنا ˈمارتین نسیرکیˈ این مطلب را روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران به نقل از از دفترهماهنگی کمک های انسانی این نهاد بین المللی در سوریه بیان کرد و افزود: این حملات کمک رسانی به شهروندان سوری را بسیار دشوار کرده است.

وی افزود: امدادگران سازمان ملل موفق شده اند برخی از نیازهای اولیه و فوری شهروندان شهرهای مختلف سوریه را از طریق بالگرد و مسیر هوایی در اختیار آنان قرار دهند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین افزود: 58 تن دیگر از ساکنان حمص که پس از خروج از این شهر برای انجام بازجویی های امنیتی در مقر نیروهای دولتی سوریه بسر می بردند، روز چهار شنبه آزاد شدند.

وی با یادآوری ادامه ناآرامی ها در کشور آفریقای مرکزی، گفت: نیروهای شورشی با حمله به بیمارستان هایی در در مناطق شرقی این کشور، به غارت و تخریب آنها دست زده اند.

نسیرکی افزود: براین اساس شماری از بیماران این بیمارستان ها به مراکز درمانی تاسیسات سازمان ملل در مالاکا منتقل شده اند.

به گفته وی، درحال حاضر 75 هزار تن از آوارگان این کشور تحت حمایت نیروهای صلح بان سازمان ملل در تاسیسات این سازمان در نقاط مختلف سوریه به سر می برند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به نقل از دفتر هماهنگی کمک های اضطراری این سازمان گفت: بیش از 900 هزار تن از مردم سودان جنوبی در اثر ادامه نا آرامی ها و درگیری های خشونت آمیزی که از ماه دسامبر سال گذشته تاکنون در این کشور ادامه داشته، آواره شده اند.

وی افزود: 710 هزار تن از آنان در داخل و بقیه در خارج کشور بسر می برند.

مارتین نسیرکی به نقل از نهادهای امدادگر سازمان ملل گفت: این نهادها توانسته اند برخی از کمک های ضروری و اولیه را در میان 600 هزار تن از این آوارگان توزیع کنند.

وی یادآورشد: ˈناوی پیلایˈ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکومیت حمله اخیر نیروهای دولتی یمن به شهروندان این کشور، از مسئولان دولت یمن خواسته است کمیته ای را مامور تحقیق در مورد این حملات کنند که از ماه دسامبر سال گذشته تاکنون40 کشته بجا گذاشته است.

اروپام**2253**1908 ** 2023
کد N150552