تاکید وزیران خارجه ایران و قطر بر گسترش مناسبات دوجانبه

سیاسی

محمدجواد ظریف و خالد محمد بن الاعطیه در مذاکراتی در تهران، رایزنی، همفکری و همکاری جمعی در منطقه را برای شکوفایی و امنیت منطقه سازنده توصیف کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به این که ایران ارزش زیادی برای همسایگان قائل است، گفت: در منطقه و روابط دوجانبه اشتراکات بسیار زیادی ما را به هم پیوند می‌دهد بنابراین لازم است رایزنی و مذاکرات بین دو کشور استمرار یابد.

وی با اشاره به این که برای تقویت روابط دوجانبه و چند جانبه زمینه‌های جدی و مساعدی وجود دارد، روابط سیاسی خوب دو کشور را مورد توجه قرار داد و نسبت به گفت‌وگوهای سیاسی تهران – دوحه در سطح معاونان وزیر خارجه که با سفر اخیر معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران آغاز و در آینده نزدیک با سفر همتای قطری وی به تهران ادامه می‌یابد، ابراز خرسندی کرد.

ظریف با اشاره به توانمندی‌های صنعتی و فنی ایران از جمله در حوزه خدمات فنی و مهندسی و برنامه‌های توسعه‌ای قطر، سطح همکاری‌ها و مبادلات اقتصادی و تجاری دو کشور را بسیار کمتر از میزان ظرفیت‌ها در زمینه‌های موجود دانست و تصریح کرد که اتاق‌های بازرگانی دو کشور می‌توانند در فراهم کردن زمینه برای همکاری‌های گسترده نقش خوبی ایفا کنند.

وی با اشاره به تحولات منطقه خلیج فارس، حوزه‌های مشترک همکاری را بیشتر، جدی‌تر و مهم‌تر از سایر موارد خواند و بر اهتمام برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها به یکدیگر تاکید کرد.

ظریف، نگرش مثبت به منطقه و همکاری و تلاش جمعی را ضامن شکوفایی، رفاه و امنیت منطقه دانست و گفت: منطقه خلیج فارس می‌تواند و باید منطقه همکاری باشد.

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه قطر نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه روابط ایران و قطر باید با گام‌های ملموس دو طرف به سوی عملی شدن توافقات برای منافع دو کشور برود، گفت: مذاکرات اقتصادی و تجاری دو کشور در سطح رضایتبخشی نیست و دوحه علاقه‌مند به گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران است.

وی افزود: بر این باوریم که گفت‌وگو بهترین روش همزیستی، شکوفایی، توسعه و امنیت است و دیگران نمی‌توانند ما را از یکدیگر جدا کنند.

در این دیدار دو طرف درباره آخرین تحولات سوریه رایزنی کردند و راه‌حل سیاسی را تنها راه برای برون رفت از این بحران دانستند.

تشکیل کمیته کاری مشترک برای تنظیم وفعال‌سازی روابط و نیز مناطق آزاد تجاری مشترک، از دیگر محورهای مورد گفت‌وگو در این دیدار بود.

انتهای پیام

کد N150312