شمخانی: برخی اظهارات و اقدامات نابخردانه عوامل ضدثبات در منطقه، مخل دستیابی به راه حل جامع است

دبیر کل سازمان همکاری شانگهای,هسته ای

تهران-ایرنا - دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اراده سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیگیری راهبرد گفت و گو در پرونده هسته ای گفت: برخی اظهارات و اقدامات نابخردانه عوامل ضد ثبات در منطقه، مخل دستیابی به راه حل جامع است.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی در دیدار دیمیتری مزنتسف دبیر کل سازمان همکاری شانگهای افزود: ایستادگی ، استقلال جویی و اتکا به قدرت و ظرفیتهای ملی ، الگوی راهبردی جمهوری اسلامی در مواجهه با تهدیدات و چالشهای امنیتی است .

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در این دیدار ضمن تاکید بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت های منطقه ای در مسیر توسعه امنیت ، شکوفایی اقتصادی و افزایش پیوندهای راهبردی اظهار داشت: سازمان همکاری شانگهای با در اختیار داشتن قابلیت های ارزنده می تواند علاوه بر نقش موثر در حل مشکلات منطقه ای گامهای موثری در حل مسائل و چالشهای فرامنطقه ای و جهانی بردارد.

شمخانی با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش دامنه همکاری صمیمانه با سازمان همکاری منطقه ای شانگهای گفت: کشورهای عضو این سازمان علاوه بر موضوعات اقتصادی، حمل و نقل ، ترانزیت و انرژی لازم است در موضوعاتی چون مبارزه با تروریسم،تولید و قاچاق مواد مخدر و حضور نیروهای فرامنطقه ای در منطقه و تامین امنیت کشورهای عضو دارای ارتباطات و تعاملات عمیق و راهبردی باشند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با یادآوری پایان جنگ سرد و فروپاشی نظام دوقطبی افزود: امروز عصر بازگشت ملتها به توانمندی های بومی است و بر این اساس سازمانهای منطقه ای می توانند در آزادسازی و هدایت توان کشورهای عضو و تقویت اقتدار ملی آنها نقش تعیین کننده ای داشته باشند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است در تدوین راهبرد 2025 سازمان و مقابله با چالشهای پیش رو حضوری فعال داشته باشند و در کنار سایر اعضا به تقویت بیش از پیش سازمان کمک کنند.** حضور نیروهای فرامنطقه ای در منطقه به نا امنی منجر می شود

دبیر کل سازمان همکاری شانگهای نیز در این دیدار با اشاره به تعامل سازنده ایران در پرونده هسته ای ، موفقیت های کسب شده در این حوزه را حاصل درایت، هوشمندی و استقلال مسوولان جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت: بی شک اتخاذ این راهبرد از سوی ایران تاثیر قابل توجهی در افزایش ثبات و امنیت در منطقه و در سطح بین المللی خواهد داشت.

وی با دعوت از ایران برای افزایش مشارکت در فرایندهای کارشناسی و اجرایی سازمان شانگهای اظهار داشت: تحولات سیاسی و امنیتی در سطح منطقه طی سال های گذشته نشان داده است که امنیت پایدار تنها در سایه همکاری های منطقه ای ایجاد خواهد شد و حضور نیروهای فرامنطقه ای به بهانه تامین امنیت تنها به توسعه ناامنی منجر خواهد شد.

سیام(1)**2021**1449**1572
کد N150159