معاون نخست وزیر ترکیه ، سردی در روابط اوباما و اردوغان را رد کرد

آمریکا

آنکارا - ایرنا - ˈ بولنت آرینج ˈ معاون نخست وزیر ترکیه ، اخبار منتشر شده مبنی بر سردی در روابط ˈ باراک اوباما ˈ رییس جمهوری آمریکا و ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر این کشور را تکذیب کرد.

آرینج در گفت وگو با خبرنگاران گفت : اخبار منتشر شده توسط برخی از رسانه های جمعی مبنی بر سردی در روابط اوباما و اردوغان صحت ندارد.

وی افزود : رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ترکیه به تازگی در تماسی تلفنی در باره مباحث مختلف به ویژه در باره روند مذاکرات وحدت قبرس و تحولات سوریه ، مصر و اوکراین با یکدیگر گفت وگو کردند.

معاون نخست وزیر ترکیه با مثبت ارزیابی کردن این مکالمه تلفنی گفت : این مکالمه تلفنی نشان می دهد ، روابط ترکیه و آمریکا در سطح مطلوبی است.

پایگاه خبری اینترنتی ˈحریتˈ به نقل از منابع دیپلماتیک در آنکارا در پی این تماس تلفنی نوشت: ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا در گفت و گو با ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه بطور جدی درباره ˈحفظ حقوق اشخاصˈ به وی هشدار داد.

این پایگاه خبری بدون نام بردن از منابع دیپلماتیک، به انتشار اطلاعیه کاخ سفید پس از این مکالمه تلفنی و تاکید آمریکا مبنی بر لزوم ˈاتخاذ سیاست هایی مبتنی بر حفظ حقوق اشخاصˈ توسط ترکیه اشاره کرد و نوشت: اوباما هشدار جدی خود خطاب به اردوغان را با روش های دیپلماتیک انجام داد.

به گفته منابع دیپلماتیک در آنکارا، رییس جمهوری آمریکا عنوان کرده است که اگر حفظ حقوق اشخاص در ترکیه خدشه دار شود روابط آنکارا و واشنگتن، سرمایه گذاری های خارجی این کشور و نیز امنیت ترکیه از این امر متضرر می شوند.

براساس این گزارش، ˈماری هارفˈ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در پی تایید قانون محدودیت اینترنت در ترکیه توسط ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری این کشور در گفت وگو با خبرنگاران گفت: این قانون به صورت جدی از ظرفیت محدود ساختن آزادی بیان، آزادی رسانه ها و اطلاع رسانی از طریق اینترنت برخوردار است.

وی گفت: همانگونه که پیشتر نیز بارها تاکید کرده ایم، ما انتظار داریم ترکیه از آزادی بیان و فعالیت های آزاد رسانه ها دفاع کند.

رسانه های جمعی ترکیه امروز نوشتند که نخست وزیر ترکیه و رییس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی در باره مسایل منطقه ای و اهمیت به نتیجه رسیدن سریع روند عادی سازی روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی گفت وگو کردند.

نهاد دفتر نخست وزیری ترکیه اعلام کرد، اردوغان و اوباما در این گفت وگوی تلفنی درباره توسعه و تحکیم روابط دوجانبه آمریکا و ترکیه تبادل نظر کرده اند.

رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ترکیه همچنین بر همکاری نزدیک برای مبارزه با تروریسم در سوریه، ادامه تلاش ها برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران این کشور و تشویق بغداد و اربیل برای توافق درباره بهره برداری از منابع انرژی شمال عراق تاکید کرده اند.

خاورم ** 230**5981
کد N150135