آیت الله هاشمی رفسنجانی:

با کاهش تحریم‌ها سرمایه گذاران خارجی برای همکاری با ایران داوطلب شده‌اند

سیاست داخلی,شورای مركزی خانه كشاورز,آیت الله هاشمی‌رفسنجانی

كشور ایران با آب و هوای مناسب، مستعد كاشت و برداشت برگ چای مناسب متناسب با ذائقه ایرانی است كه باید این بخش جدّی‌تر گرفته شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت تاکید کرد: دنیا عرصه تعاملات بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران دارای منطق و مواضع روشن است و اكنون كه گامهای اولیه‌ برای كاهش تحریم‌ها در دولت جدید برداشته شده است، هیئت های اقتصادی كشورهای مختلف برای مشاركت و سرمایه گذاری در ایران و گسترش همكاری‌ها به دلیل موقعیت خاص و چهار فصل بودن كه از شرایط ویژةی كشورمان است، داوطلب شده‌اند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز در دیدار با اعضای شورای مركزی خانه كشاورز، كشاورزی و تولیدات آن را دارای نقش بنیادی در تأمین اساسی‌ترین نیازهای زندگی مردم و تداوم حیات انسانها دانست و گفت: نه تنها در ایران بلكه در همه كشورهای رو به رشد و توسعه نیز، كشاورزی در تحكیم پایه‌های اقتصادی، نقش اساسی ایفا می‌كند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر آب، این مایع حیات در زندگی و ضرورت فراهم سازی بستر مناسب و جهت دهی فعالیت‌های تحقیقات نوآورانه محققان در راستای حل مشكلات بخش كشاورزی و كاربری فناوری‌های نوین بویژه در زمینه حفظ منابع آب، با اظهار تأسف از مسكوت ماندن طرح بزرگ کانال سراسری آب از آستارا تا گنبد که بتواند سه میلیارد متر آب در صرفه جویی کند و سه استان را از سیلف و کم آبی برای همیشه بیمه نماید و گفت: در سراسر کشور، بخش اعظمی از بركات آسمانی یعنی حدود 4/3 آن یا تبخیر شده و یا با ورود به نمک زارها و دریاهای کشور از حیز انتقاع بیرون می رود. در وضع حاضر نیز استفاده از توانمندی‌ها و مزیت‌های نسبی مناطق با اتخاذ سیاست‌های صحیح امكان‌پذیر است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به پایین بودن سهم سرمایه‌گذاری در بخش كشاورزی در مقایسه با سایر بخش‌ها، گفت: كشور ایران با آب و هوای مناسب، مستعد كاشت و برداشت برگ چای مناسب متناسب با ذائقه ایرانی است كه باید این بخش جدّی‌تر گرفته شود.

وی افزود: معتقدم چایكاران ایرانی باید با استفاده از توانمندی های خود و بهره‌برداری از صنایع تكمیلی و فناوری های نوین، كیفیت محصولات خود را ارتقاء دهند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، در حال حاضر، تأمین آب را از ضروری ترین موانع صنعت كشاورزی دانست و افزود: در دوران پس از دفاع مقدس، توسعه كشاورزی از اولویت های اصلی قرار گرفت و آن زمان نیز مشكل تأمین آب از دغدغه‌های جدی دولت بود كه در آن زمان راهكارهای مناسبی از جمله سد‌سازی و طرح‌های آبیاری ‌های قطره‌ای و تحت فشار و آب خیزداری و آبخوان داری اجرا شد.

وی تأكید كرد: از مهمترین اقداماتی كه امروز نیز می‌توان با سرمایه گذاری اندك در هرمنطقه‌ای انجام داد، طرح آبخوان‌داری است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی مبنای ورود بخش خصوصی به صنعت كشاورزی را اصلاح اصل 44 قانون اساسی دانست و بیان كرد: در مجمع تشخیص مصلحت نظام، این قانون را تصویب و با تایید رهبری در برنامه چهارم گنجاندیم تا با استفاده از آن زمینه ورود هرچه بهتر بخش خصوصی به كشاورزی و صنعت و امور مهم دیگر را فراهم كنیم كه در صورت اجرای صحیح می‌توانست تأثیر مثبتی در روند كاهش تصدی‌گری، اجرایی و مدیریتی دولت در بخش كشاورزی را به همراه داشته و زمینه یكپارچه‌سازی واحدهای خرد كشاورزی و استفاده از سرمایه‌های كوچك در بخش كشاورزی را فراهم كند كه متأسفانه انجام نشد.

وی در پایان افزود: دنیا عرصه تعاملات بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران دارای منطق و مواضع روشن است و اكنون كه گامهای اولیه‌ برای كاهش تحریم‌ها در دولت جدید برداشته شده است با هیئت های اقتصادی كشورهای مختلف برای مشاركت و سرمایه گذاری در ایران و گسترش همكاری‌ها به دلیل موقعیت خاص و چهار فصل بودن كه از شرایط ویژةی كشورمان است، داوطلب شده‌اند.

در ابتدای این دیدار كلانتری، در گزارشی موضوع مهم تامین آب را مطرح كرد و در ادامه، آقایان هوسمی، احمد زارعی، محمدتقی محمدی، سوزن چی، سلطانی، نوربخش و خانم رحمانیان از اعضای شورای مركزی خانه كشاورز هر یك بطور جداگانه در سخنانی به مشكلات و دغدغه‌های كشاورزان دامداران و باغداران سراسر ایران اشاره نموده و خواستار توجه ویژه به كشاورزی و كشاورزان از سوی همه مسئولان شدند.

کد N150116