/سفر روحانی به هرمزگان/

رییس جمهور:دولت تلاش دارد قدم به قدم با کمک مردم از حجم فشارها کم کند

رييس‌جمهور,هرمزگان,حسن روحاني,سفر روحاني

رییس جمهور تصریح کرد که خداوند ملتی را که برای یک هدف متعالی دست به دست هم می‌دهند پیروز می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز در ادامه برنامه‌های دومین روز سفر خود به استان هرمزگان در دیدار با جمعی از خانواده‌های ایثارگران با اشاره به فداکاری‌های ایثارگران دوران دفاع مقدس گفت: انقلاب اسلامی ما، استقلال، عظمت و سرافرازی ایران اسلامی مرهون دلاوری فرزندان عزیز این مرز و بوم است. مردمی که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران جنگ تحمیلی از خود فداکاری‌ها و رشادت‌های زیادی را نشان دادند. آنهایی که عزیزان خود را تقدیم انقلاب و نظام کردند.

رییس جمهور از خانواده شهدا و ایثارگران به عنوان عزیزانی یاد کرد که رنج همه سختی‌ها را با صبرشان تحمل می‌کنند، برای ما الگو هستند و رفتار آنها برای ما درس است و به ما درس مقاومت، صبر و ایستادگی دادند.

وی با بیان این‌که اگر همه مردم و اقشار مختلف برای پیروزی انقلاب اسلامی و یا دفاع مقدس به صحنه نمی‌آمدند، نه انقلاب پیروز می‌شد و نه در جریان دفاع مقدس ما می‌توانستیم دشمن را از خاک کشورمان بیرون کنیم، گفت: در دوران رژیم پهلوی تمام قدرت‌های بزرگ پشت این رژیم بودند، اما حضور و ایستادگی مردم و تحمل رنج و سختی‌ها باعث پیروزی مردم در دوران انقلاب شد.

رییس جمهور با بیان این‌که شهرستان بندرعباس و استان هرمزگان یکی از استان‌های انقلابی ما بود، ادامه داد: تحمل تبعیض‌ها، زندان‌ها و شکنجه‌ها و صبر و ایستادگی باعث پیروزی انقلاب شد.

وی اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس نیز در شرایطی جنگ به ما تحمیل شد که ما در سال‌های اولیه انقلاب بودیم و شرایط کشور ما، شرایط حساسی بود و وضع نیروهای مسلح ما در آن مقطع تاریخی خاص بود و دشمن تصور می‌کرد که با حمله به کشور ما اگر نتواند همه کشور را اشغال کند، حداقل استان‌های مرزی را اشغال می‌کند، اما این مردم بودند که به صحنه و به میدان‌های جنگ و جهاد آمدند. در این صحنه همه و اقشار مختلف حضور داشتند و اگر عده‌ای گوششان به صدای دشمن بود و عده‌ دیگر به ندای انقلاب، ما پیروز نمی‌شدیم، ولی دیدیم که همه از اقشار مختلف در این صحنه حضور داشتند و برای دفاع از کشور و انقلاب در صحنه حضور پیدا کردند.

روحانی با بیان این‌که در دوران دفاع مقدس همه اقشار مختلف به میدان آمده بودند، تصریح کرد: سران سه قوه نیز فرزندانشان در جبهه بودند. من خود به یاد دارم در یک سفری که به جنوب در زمان جنگ داشتم، فرزندان سران سه قوه را در منطقه دیدم.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر یک ملتی برای یک هدف متعالی دست به دست هم بدهند، بدانید خدا آن ملت را در راستای دستیابی به هدفش کمک و پیروز می‌کند.

رییس جمهور با بیان این‌که در جنگ تحمیلی همه قدرت‌های بزرگ به کمک صدام آمده بودند، افزود:اما ما وضعیت دیگری داشتیم. ما ابزار و وسایلمان قطعات یدکی می‌خواست و کشورهایی که طبق قرارداد متعهد بودند این ابزار را به ما بدهد، آن ابزارها را در اختیار ما قرار نمی‌دادند حتی در وسایل ضدهوایی و پدافند هوایی، در واقع هیچ کس و هیچ کشوری به ما کمک نکرد و ما روی پای خودمان ایستادیم و با توکل به خداوند حرکت کردیم. در آن دوران امیدمان به خدا بود و همه مردم نیز از توان خود استفاده کردند و به صحنه آمدند و خداوند نیز به ما کمک کردند.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مشکلاتی که اکنون مردم با آن روبه‌رو هستند، گفت: قبول دارم که زندگی مردم همراه با مشکلات است و ما وجود این مشکلات را با تمام وجودمان احساس می‌کنیم. این‌که تورم در کشور 42 الی 43 درصد است را همه می‌دانیم.

وی اضافه کرد:وقتی جنسی نسبت به سال گذشته‌اش 42 درصد گران می‌شود، به معنای سختی و مشکلات است. وقتی بیکاری افزایش پیدا می‌کند، معنای آن فشار به مردم است. وقتی در یک کشور رشد و توسعه نیست، معنای این موضوع مشخص است.

وی همچنین تصریح کرد: دولت تلاش داشته است که قدم به قدم با کمک مردم از حجم این فشارها کم کند. در آغاز کار دولت میزان تورم حدود 43 درصد بود، ولی طبق آمار اکنون این میزان 33 درصد است و ما شاهد کاهش بوده‌ایم و این کار بزرگی است. البته ممکن است که شما بگویید هنوز گرانی هست، بله هنوز گرانی است و ما باید در راستای کاهش تورم به سمت جلو برویم و میزان آن را پایین و پایین‌تر بیاوریم تا یک زندگی معمولی برای مردم ایجاد شود.

رییس جمهور در ادامه گفت: کار، کار یک روزه نیست و کار تازه شروع شده است. البته مسیری که در پیش گرفته‌ایم، مسیر درستی است. مسیری که انتخاب شده درست است.

روحانی با بیان این‌که دولت این مسر را با مشورت صاحبنظران شروع کرده است، با تاکید مجدد بر این‌که این مسیر، مسیر درستی است، گفت: منتها باید صبر و تحمل کنیم چون این مشکل را نمی‌شود یک روزه و یک شبه حل کرد. البته همانطور که گفتم به حول و قوه الهی در مسیر حل آن هستیم و ان‌شاءالله آن را حل می‌کنیم.

رییس جمهور با اشاره به فشارهای وارد شده به مردم به علت تحریم‌ها و با بیان این‌که این تحریم‌ها تمام نشده و ظالمانه است، گفت: تحریم یعنی اینکه جنسی که به دست شما می‌آید، گرانتر به دست شما بیاید.

روحانی با بیان این‌که فشار تحریم روی دوش مردم است گفت: من به سران کشورهای اروپایی که تاکنون با آنها صحبت کرده‌ام، به تناسب بحث گفته‌ام که تحریم‌هایی که اعمال شده، نه تنها غیرقانونی است، بلکه ضدحقوق بشر نیز است. به خاطر این‌که دارو و تجهیزات پزشکی گرانتر به دست مردم و بیمارستان‌ها می‌رسد و حتی برخی از آنها به دست مردم نمی‌رسد.

وی با بیان این‌که در دوران دفاع مقدس مردم در سایه وحدت، مقاومت و ایستادگی روی پای خود ایستادند و به پیروزی رسیدند، تاکید کرد: امروز هم ان‌شاءالله در سایه ایستادگی و وحدت و صبر و تحمل مطمئن باشیم که از تمام مشکلات به حول و قوه الهی عبور می‌کنیم.

رییس جمهور با بیان این‌که دولت دین بزرگی را به خانواده ایثارگران بر دوش دارد، گفت: وقتی که به دیدار خانواده ایثارگران و جانبازان عزیز می‌روم، احساس می‌کنم که با یک دنیا صبر و استقامت و امید روبه‌رو هستم.

روحانی خطاب به ایثارگران، خانواده شهدا و جانبازان گفت: شما با خدا معامله کرده‌اید. شما آموزگاران ما هستید. خانواده ایثارگران، شهدا و آزادگان عزیز، همه معلمان بزرگی برای این کشور هستند و مردم ما قدرشناس شما هستند و قدر شما را می‌دانند.

وی ادامه داد: دولت در حد توان خود با افتخار در خدمت شما ایثارگران خواهد بود.

روحانی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به عزم دولت برای اجرای قانون جامع ایثارگران گفت: قانون جامع ایثارگران به هر دلیلی سال‌ها بوده که اجرا نشده و روی زمین مانده است. من در دولت به آقای شهیدی گفتم و اینجا نیز می‌گویم که دولت دستور اجرای این قانون را صادر کرده و به حول و قوه الهی ان‌شاءالله این قانون را اجرا می‌کنیم.

رییس جمهور ادامه داد: دولت در حد توان بخشی از بدهی‌هایی را که به ایثارگران داشته، در چند روز آتی پرداخت خواهد کرد و ان‌شالله در سال آینده نیز قدم‌های بعدی را برمی‌داریم.

روحانی همچنین گفت: انجام این اقدامات وظیفه ماست و ما در حد توان این قانون را پیاده و اجرا می‌کنیم.

رییس جمهور در پایان سخنان خود تصریح کرد: ان‌شاءالله با کمک یکدیگر در مسیر آبادانی و پیشرفت قدم برخواهیم داشت.

پیش از سخنان رییس جمهور، حجت‌الاسلام والسلمین شهیدی به ایراد سخنرانی پرداخت و رییس جمهور نیز در پایان سخنان خود خطاب به جمع حاضر یادآور شد که رییس بنیاد شهید در این جمع می‌ماند تا به درخواست‌ها و دغدغه‌های جمع رسیدگی و به آن پاسخ دهد.

انتهای پیام

کد N150086