پیام آیت‌الله نوری‌همدانی به همایش جوانان مساجد و محلات لرستان

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني,مساجد

آیت‎الله نوری‌همدانی در پیامی به نخستین همایش جوانان مساجد و محلات لرستان گفت: مسجد یعنی سجده‌گاه خداوندی، سجده‌گاهی که باید افراد مسلمان شب و روز پیشانی خضوع در پیشگاه خداوند را در آن به خاک بگذارند و از فیض و برکات او مدد جویند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، در پیام این مرجع تقلید آمده است:

« دین اسلام که تنها آیین نجات بخش و سعادت آفرین بشر است و برای فلاح و رستگاری انسان‌ها در همه جبهه‌های زندگی اعم از اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اخلاقی برنامه‌های جامع و کاملی تنظیم کرده و همه را برای آموختن این درس‌ها زیر چتر تعلیم و تربیت خود قرار می‌دهد قبل از هر چیز نیاز به یک کانون پر جاذبه‌ای که همه پیروان خود، اعم از پیر، جوان، زن و مرد را در خود جای بدهد و مرکز اجتماع مسلمانان باشد دارد تا همه در آن کانون مقدس درس‌هایی از کتاب و حکمت الهی بیاموزند و قدم به قدم در راه تکامل همه جانبه انسانی یا تربیت پذیری از اسلام، پیش بروند و لذا از آغاز مسلمانان را به تاسیس چنین کانونی که آن را مسجد می‌نامند دعوت می‌کند.

مسجد یعنی سجده گاه خداوندی، سجده گاهی که باید افراد مسلمان شب و روز پیشانی خضوع در پیشگاه خداوند را در آن به خاک بگذارند و از فیض و برکات او مدد جویند و تنها از آن ذات مقدس توفیق رسیدن به ترقی و تکاملی که مورد نظر اسلام است را بخواهند.

جالب این که در هر مسجدی نقطه‌ای به نام محراب نیز باید ساخته شود و می‌دانیم که محراب از ماده حرب و واژه حرب نیز به معنی جنگ است و این موضوع به این مناسبت است که مسلمانان این درس را نیز در مسجد همیشه بخوانند که برای نیل به کمالات مورد نظر اسلام راهی جز جهاد و جنگ با دشمنان داخلی و خارجی که همیشه در کمین مسلمانان نشسته و نقشه‌هایی علیه آنها می‌کشند وجود ندارد.

در همین رابطه پیامبر بزرگوار اسلام در نخستین فرصتی که در راه دعوت به اسلام به دست آورد به تاسیس مسجد به عنوان یک پایگاه مهم اجتماعی و تربیتی اسلام اقدام کردند.

بر این اساس هر روزی که از عمر اسلام می گذشت و این دین پاک آسمانی در دل‌های شایسته و پاک نقوذ بیشتری پیدا می‌کرد بر تعداد مسجدها افزوده می‌شد و تربیت گاه مقدس جلوه زیباتری پیدا می‌کرد و مسلمانان را بیش از پیش به خود جلب می‌کرد و این موضوع به این جهت بود که همه معارف و مظاهر اسلامی از مسجد سرچشمه می‌گرفت و در دنیای اسلام گسترش پیدا می‌کرد.

مسجد هم محل نماز جماعت بود که روزی چند مرتبه مسلمانان در آنجا در پیشگاه خداوند در حال عبادت به صف می‌ایستادند و حضور خود در اجتماع را به نمایش می‌گذاشتند و هم مدرسه‌ی تعلیم و تربیت و خودسازی، هم مرکز قضاوت و دادگستری بود و هم دانشگاه نظامی و محل فراگرفتن درس جهاد و شهادت طلبی، هم مرکز تعیین پست‌های حکومتی کشوری و هم آهنگ‌های حیات بخش و دلنواز قرائت قرآن در آن طنین‌انداز بود و هم سخنان وعظ و ارشاد و بیان احادیث در آن منعکس می‌گشت.

مدرس و معلم در این پایگاه مقدس پیامبر اکرم(ص) و برنامه‌های تربیتی آن آیات قرآنی و احادیث دینی و تربیت یافتگان آن مسلمانانی چون ابوذرها و مقدادها و عمارها و سلمان‌ها بودند.

این‌ها در حقیقت تربیت یافتگانی هستند که به راز و رمز عظمت اسلام و مسلمین پی برده‌اند و بالاخره نقش مسجدها بر اساس تعلیم اسلامی در این موضوع خلاصه می‌شد که کلیه تصمیمات مهم اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اخلاقی در مسجدها گرفته می‌شد.

جهادگران اسلامی با یک دنیا شوق و اشتیاق از مساجد به سوی میدان‌های جنگ و جهاد حرکت می‌کردند، در بازگشت از جنگ‌ها نیز قبل از این‌که به خانه‌های خود رفته چشم‌های خود را به رنج فرزندان و همسران خود بگشایند در مساجد حضور می‌یافتند و شکرانه این توفیق سر به سجده پروردگار رحمان می‌گذاشتند و اگر غنائمی نیز به همراه آورده بودند مانند سایر قسمت‌های بیت المال در مسجد متمرکز می‌ساختند و در همان جا به تقسیم آن می‌پرداختند، این نقش مساجد و هدف از تاسیس مساجد در اسلام بود.»

همایش بزرگ جوانان مساجد و محلات لرستان امروز به همت مجمع مشورتی جوانان دفتر نماینده ولی فقیه در استان لرستان در محل دانشگاه لرستان برگزار شد.

انتهای پیام

کد N150016