آملی‌لاریجانی خطاب به روحانیون؛

بیش از دیگران به اخلاق خود توجه داشته باشیم

رييس قوه قضاييه,قوه قضاييه

رییس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت تبلیغ دین توسط روحانیون، گفت: وظیفه دینی و ایمانی ماست که نظامی را که با مجاهدت برپا شده ارزان از دست ندهیم و در فهم و تبلیغ آن مجاهدت کنیم.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت تبلیغ دین توسط روحانیون، گفت: وظیفه دینی و ایمانی ماست که نظامی را که با مجاهدت برپا شده ارزان از دست ندهیم و در فهم و تبلیغ آن مجاهدت کنیم.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در دیدار با روحانیون، علما و ائمه جماعات استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت وظیفه روحانیون در تبلیغ دین، گفت: من نمی‌خواهم بگویم روحانی باید دولتی باشد، بلکه عزت و استقلال روحانی سر جای خود ثابت است، اما در فهم و تبیین اسلام وظیفه دارد.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه شبیخون فرهنگی و هدف گرفته شدن نسل جوان ما باید جدی گرفته شود، گفت: ولایت فقیه امروز محور استقلال، آرامش و طمانینه در کشور است و ما باید قدردان این نعمت‌ها باشیم.

آملی‌لاریجانی افزود: گاهی سخنانی گفته می‌شود و انسان احساس می‌کند برخی بی‌اعتنا هستند. ما نمی‌خواهیم نسبت به دولت مداحی صورت بگیرد، اما آنچه که واقعا وظیفه دینی و ایمانی ماست این است که نظامی که این‌چنین برپا شده ارزان از دست ندهیم و در فهم و تبلیغ آن مجاهدت کنیم.

رییس قوه قضاییه اظهار کرد: اولین و مهم‌ترین شان روحانی، فهم کتاب و سنت است و این وظیفه‌ای است که روحانیون در طول تاریخ به خوبی انجام داده‌اند؛ لذا ما الان بر خوان نعمت بزرگی نشسته‌ایم.

آملی‌لاریجانی افزود: در جهانی که امروز زندگی می‌کنیم فهم مجتهدانه کتاب و سنت یک جهاد است و ما در برخورد با نظام‌های فکری مختلف همه آنچه را که در فهم کتاب و سنت لازم داشته‌ایم تحصیل نکرده‌ایم. همین‌طور در امور و اصول اخلاقی ما نیاز به اجتهاد داریم. نمی‌شود ما در مقام اخلاق بالای منبر برویم و فقط یک حدیث یا روایت را قرائت کنیم بلکه این کار باید با فهم و اجتهاد صورت گیرد.

وی با اشاره به وظیفه روحانیت در تبلیغ دین، گفت: من همواره معتقدم که این وظیفه را دو گروه باید انجام دهند. مثلا خواندن مکاسب و رسائل و ... شاید برای مبلغ نیاز نباشد، اما دانستن تفسیر و امور اخلاقی برای مبلغ ضروری است.

رییس قوه قضاییه گفت: مبلغ در زمان ما نمی‌تواند به یک روش اکتفا کند و همه روش‌های امروزی تبلیغ ممکن است به کار مبلغ بیاید.

آملی‌لاریجانی افزود: وظیفه دیگر روحانیت به فعلیت رساندن تبلیغ است وگرنه همه آنچه که تبلیغ می شود در گوشه مدرسه‌ها باقی می‌ماند. اگر احکامی صادر شود و اجرا نشود یا اصلا قاضی مبسوط‌الیدی نداشته باشیم به چه درد می‌خورد؟ لذا یکی از وظایف مهم ما شرکت در تحقق نظام اسلامی است.

رییس دستگاه قضایی اظهار کرد: در قانون اساسی وظایفی وجود دارد که مخصوص روحانیون است. مثلا اعضای مجلس خبرگان باید مجتهد باشند. شش عضو شورای نگهبان باید فقیه باشند. قضات یا باید مجتهد باشند یا مقلدانه فقه را بدانند. رییس قوه قضاییه، رییس دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور باید فقیه باشند؛ بنابراین ما به عنوان روحانی در این نظام وظیفه بسیار سنگینی داریم.

وی اظهار کرد: در عین حال که امروز شاهد گسترش دایره فهم معارف دینی هستیم شاهد گسترش شیوه‌های تبلیغ نیز هستیم. حوزه‌های علمیه بحمدالله دارند پیشرفت می‌کنند و روحانیونی داریم که با ابزار روز آشنا هستند و می‌توانند مفاهیم را با این شیوه‌ها القا کنند ولی این کافی نیست.

آملی‌لاریجانی با بیان این که شبهاتی که نسبت به اصل نظام و اعتقادات ما مطرح می‌شود پاسخ می‌خواهد، گفت: ما در همین ایام کسانی را از مدعیان روشنفکری داشتیم که معتقد بودند فهم کتاب و سنت سر تا پا مصرف‌کننده است که این یک شبهه ناصحیح و دارای آثار مخرب است.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: کتاب و سنت راه زندگی را در مقابل این همه «ایسم»هایی که در مغرب زمین و مشرق زمین است نشان می‌دهد. روحانیون جوان باید به ابزار امروزی مسلح باشند تا به این شبهات پاسخ دهند.

وی با بیان اینکه نظامی که مبتنی بر ولایت فقیه است نظامی نو در دنیاست، گفت: این نظام را باید خودمان فهم کنیم که چه نسبتی به نظام‌های سیاسی دیگر دارد و هم اینکه بتوانیم احکام آن را مستقلا تبلیغ کنیم.

آملی‌لاریجانی افزود: ما باید تبیین کنیم که مشروعیت نظام از چیست و به چه دلیل باید به فرامین حکومت گوش فرا دهیم و اطاعت کنیم.

رییس قوه قضاییه با اشاره به تفسیر غربی‌ها از دموکراسی، گفت: نظام‌های دموکراسی رای اکثریت را مطرح می‌کنند، اما این در درون خود تناقضات زیادی دارد. اگر اکثریت برخلاف الزامات اخلاقی رای بدهند و فرضا بر آزادی بی‌بند و باری جنسی رای بدهند آیا واقعا این برای افراد جامعه الزام می‌آورد؟ نظام جمهوری اسلامی تلفیقی از مردم‌سالاری و دیانت است و خود این امر تبیین می‌خواهد و این کار نیازمند مجاهدت است.

وی اظهار کرد: متاسفانه گاهی می‌بینیم که بر روی حرف‌های بزرگان ما در فقه و اصول در حوزه‌ها درست کار نمی‌شود. اینها زحماتی برای ما کشیده‌اند و آماده تحویل ما داده شده است. صاحب جواهر در 25 سال کتاب جواهر را نوشته و اینها وظیفه ما را بسیار سنگین می‌کند.

آملی‌لاریجانی با اشاره به اهمیت اخلاق در بین روحانیون، گفت: اگر ما در فقه و اصول سرآمد باشیم و اخلاق نداشته باشیم به درد نمی‌خوریم. ما معتقدیم از بستری بلند شده‌ایم که اصل اصولش از پیامبر گرامی اسلام (ص) است.

رییس قوه قضاییه افزود: ما موظف هستیم به اخلاق خودمان برسیم و توجه داشته باشیم که اخلاص آسان به دست نمی‌آید و ممکن است شرک در اعمال راه پیدا کند.

وی در پایان گفت: ما روحانیون موظف هستیم که بیش از دیگران به اخلاق خود توجه داشته باشیم و به گذشته خود نگاه کنیم تا ببینیم چگونه عمل کرده‌ایم.

انتهای پیام

کد N150003