کوره‌آ به دنبال ترمیم کابینه اکوادور

سیاسی

رئیس‌جمهوری اکوادور گفت که وی خواستار استعفای کابینه و تشکیل مجدد حزب سیاسی‌اش خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "رافائل کوره‌آ"، رئیس‌جمهوری اکوادور پس از آنکه در انتخابات محلی کرسی کیتو، پایتخت کشور به دست مخالفان افتاد، تصمیم به انجام این اقدام گرفت.

نامزدهای مخالفان دولت اکوادور در انتخابات محلی روز یکشنبه پیروز شدند تا اداره دولت‌های محلی کیتو، پایتخت کشور و کوئنکا، شهر صنعتی را به دست گیرند و به کنترل گوایاکیول، پایتخت اقتصادی و شهر بندری اکوادور ادامه دهند.

کوره‌آ در شهر بندی گوایاکیول به خبرنگاران گفت: یک بحران کابینه وجود دارد. من تغییر وزرای دولت پیش از این انتخابات را در نظر داشتم. مشکل دولت نیست بلکه ما معتقدیم که در هر شرایطی جو و هوای تازه لازم است.

وی افزود، قصد دارد حزب سیاسی‌اش موسوم به "جنبش ائتلافی کشور" را که می‌خواست "انقلاب مدنی" سوسیالیست خود را پیش بگیرد، دوباره تشکیل دهد؛ پروژه‌ای که با هدف کاهش فقر و نابرابری اجتماعی در نظر گرفته شده بود.

کوره‌آ ادامه داد، از دست دادن کرسی کیتو آزاردهنده است و احتمالا کشور را غیرقابل کنترل و لجام گسیخته می‌سازد. وی شریکان مائوریسو روداس، نامزد پیروز را به ارتباط داشتن با جناح "راست فاشیست" در ونزوئلا متهم کرد.

وی پیشتر هشدار داده بود که شکست در این انتخابات باعث می‌شود تا رهبران مخالفان از قدرتشان برای بی‌ثباتی کشور استفاده کند؛ تاکتیکی که پشت پرده اعتراضات ونزوئلا قرار داشت.

تحلیلگران می‌گویند، شکست در این انتخابات نشان‌دهنده نارضایتی از دولت کوره‌آ است.

انتهای پیام

کد N149964