دیدار نخست وزیر ژاپن با امیر امارات

نخست وزیر ژاپن

تهران - ایرنا - خبرگزاری کیودوی ژاپن روز چهارشنبه در گزارشی از دیدار و ملاقات نخست وزیر آن کشور با ولیعهد ابوظبی در توکیو خبر داد.

براساس این گزارش، ˈشینزو آبهˈ نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه با شیخ ˈمحمد بن زاید آل نهیانˈ ولیعهد ابوظبی و فرزندˈزاید بن سلطان آل نهیانˈ بنیانگذار امارات متحده عربی دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش کیودو، آنها در این دیدار در توکیو درباره همکاری های مشترک ژاپن و امارات در حوزه های مختلف از جمله در حوزه انرژی و نیز موضوعات منطقه ای و بین المللی مذاکره و گفت وگو کردند.

براساس این گزارش، امارات دومین صادرکننده نفت به ژاپن پس از عربستان سعودی است و حدود 40 درصد از میادین شرکت های نفتی بین المللی این کشور در آب های ابوظبی قرار دارند.

این گزارش حاکیست که منافع ژاپن در بسیاری از میادین نفتی طبق قرار دادهای منعقده میان دو کشور در سال 2018 منقضی می شود، ولی توکیو بی میل نیست که این قراردادها را برای دوره های طولانی تر نیز تمدید کند.

براساس این گزارش، دولت ژاپن در صدد است به سبب جایگزین کردن انرژی اتمی با انرژی فسیلی همکاری خود را با اغلب تولید کنندگان نفت و گاز جهان گسترش دهد، زیرا از زمان بروز بحران نشت مواد هسته ای در نیروگاه اتمی فوکوشیما دایچی ناشی از بروز سونامی در ژاپن اغلب نیروگاه های این کشور خاموش هستند.

این گزارش با اعلام اینکه ولیعهد ابوظبی صبح امروز با امپراتور آکیتو نیز دیدار و ملاقات کرد، افزود: آبه در ماه مه (اردیبهشت) گذشته نیز در دیدار با شیخ زاید با وی در باره همکاری های دو کشور در زمینه امنیت و توسعه انرژی های تجدیدشونده گفت وگو و موافقت نامه ای را نیز در این زمینه امضاء کرد.

مترجمام**1378**1856
کد N149830