در پی تظاهرات گسترده ضد دولتی ./

پلیس ترکیه تدابیر شدید امنیتی در چند شهر اتخاذ کرد

پلیس

آنکارا - ایرنا - پلیس ترکیه در پی گسترش اعتراضات ضد دولتی در برخی از شهرهای این کشور تدابیر شدید امنیتی را اتخاذ کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه، مخالفان دولت آنکارا در پی انتشار نواری منتسب به ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه دیشب در شهرهای مختلف این کشور دست به تظاهرات ضد دولتی زدند.

در آخرین ساعات دوشنبه شب یک نوار صوتی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که ادعا می شود گفت و گوی تلفنی ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه با فرزندش ˈبلال اردوغانˈ به عنوان یکی از متهمان عملیات ارتشا و فساد در 17 دسامبر سال گذشته میلادی ( 26 آذر ماه سال جاری ) است.

در این گفت و گوی تلفنی اردوغان به فرزند خود می گوید پول هایی را که در منزل دارد، فورا از خانه خارج کند.

نهاد نخست وزیری ترکیه بلافاصله بعداز انتشار این نوار صوتی، با صدور اطلاعیه ای، این نوار را ساختگی و نادرست خواند و تصریح کرد به شدت با این اقدام کثیف برخورد قانونی خواهد شد.

این اطلاعیه می افزاید که در این اقدام زشت، نهاد نخست وزیری ترکیه هدف قرار گرفته است و افرادی که چنین دسیسه ای را چیده اند، در مقابل قانون حساب پس خواهند داد.

پلیس ترکیه در پی تظاهرات ضد دولتی شب گذشته در شهرهای ˈ آنکارا ، استانبول ، ازمیر، ایزمیت ، ترابوزان ، اسکی شهیر ، بورسا ، آنتالیا ، انتاکیه و چاناک قلعه ˈ تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرده است.

معترضان در تظاهرات شب گذشته با سردادن شعارهایی خواستار استعفای ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه شدند.

در تظاهرات دیشب در منطقه ˈ کادیکوی ˈ شهر استانبول معترضان یک شعبه بانک کشاورزی را به آتش کشیدند.

پلیس و نیروهای امنیتی ترکیه برای متفرق کردن تظاهر کنندگان در شهرهای مختلف این کشور از گازاشک آور ، گلوله های پلاستکی و ماشین های آب پاش استفاده کردند .

معترضان نیز با سنگ و چوب به مقابله با نیروهای پلیس پرداختند.

پلیس در تظاهرات شب گذشته شماری از معترضان را بازداشت کرد.

پلیس ترکیه همچنین روز گذشته شماری از دانشجویان معترض دانشگاه فنیˈخاورمیانهˈ آنکارا را بازداشت کرد.

صدها نفر از دانشجویان دانشگاه فنیˈخاورمیانهˈ آنکارا پیش از افتتاح بزرگراهی در پردیس این دانشگاه دست به تظاهرات زدند و علیه دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه شعار دادند و خواستار استعفای وی شدند.

پلیس ترکیه که تدابیر شدید امنیتی در منطقه اتخاذ کرده بود برای متفرق کردن دانشجویان از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی استفاده و شماری از آنان را بازداشت کرد.

دانشجویان دانشگاه فنی آنکارا طی چندماه گذشته به دفعات با برگزاری تظاهراتی مخالفت خود را با احداث این بزرگراه که از میان پردیس این دانشگاه عبور کرده و موجب قطع هزاران درخت شده است، اعلام کرده اند.

خاورم ** 230 **1446
کد N149562