خانه تکانی پلیس در ترکیه به ساکاریا رسید

پلیس,جماعت نور

آنکارا - ایرنا - خانه تکانی و تصفیه نیروهای شهربانی ترکیه در پی بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی اقتصادی به استان ˈ ساکاریا ˈ رسید.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، منابع خبری ترکیه نوشتند که 18 نفر از مقامات شهربانی استان ساکاریا از جمله رییس پلیس امنیت عمومی و واحد ضد تروریسم امروز از کار برکنار و یا به پست های دیگر گمارده شدند.

پیش از این نیز روسای شعبات مبارزه با قاچاق و رسیدگی به جرایم سازمان یافته به همراه 15 نفر دیگر از افسران پلیس این استان از کار برکنار شده بودند.

وزارت کشور ترکیه در هفته جاری 120 نفر دیگر از مقامات بلندپایه و افسران پلیس شهر غازی آنتپ را نیز از کار برکنار و یا به دیگر مناطق ترکیه منتقل کرد.

پیش از این نیز حدود 150 نفر از معاونان شعبه های مختلف و افسران پلیس این شهر از کار برکنار شده بودند.

براساس این گزارش از آغاز عملیات فساد مالی و ارتشا در ترکیه تاکنون حدود هفت هزار نفر از نیروهای پلیس و مقامات قوه قضاییه شهرهای مختلف این کشور از جمله شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و بورسا از کار برکنار شده اند.

پس از عملیات فساد مالی و ارتشا در 26 آذر ( 17 دسامبر) که با واکنش تند دولت ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه مواجه شد تصفیه های گسترده ای در شهربانی، قوه قضاییه، سازمان رادیو وتلویزیون دولتی ترکیه، وزارت اقتصاد و وزارت کشور و آموزش ملی این کشور صورت گرفته است.

در عملیات ارتشا و فساد مالی در ترکیه شماری از منتسبان به دولت این کشور، دو نفر از فرزندان وزرای سابق کابینه و برخی از فعالان اقتصادی دستگیر شدند.

مقامات دولتی ترکیه این عملیات را به جماعت نور به رهبری ˈ فتح الله گولن ˈ منتسب کردند.

فتح الله گولن که از بیش از 10 سال پیش ساکن آمریکاست ، پس از حدود 10 سال همکاری با دولت اردوغان آذرماه گذشته دچار اختلاف و درگیری با دولت شد.

جماعت گولن که اخیرا با دولت اردوغان دچار اختلاف شدید شده است هواداران بسیاری در بین نیروهای پلیس و قوه قضاییه این کشور دارد.

خاورم ** 230 *1446
کد N149559