در پی حمله جنگنده های صهیونیستی

رییس جمهوری لبنان بر شکایت از رژیم صهیونیستی به شورای امنیت تاکید کرد

لبنان,اسراییل

بیروت- ایرنا- «میشل سلیمان» رییس جمهوری لبنان ، « جبران باسیل» وزیر امور خارجه این کشور را مامور کرد تا با جمع آوری اطلاعات لازم از رژیم صهیونیستی به دلیل حمله هوایی به خاک لبنان به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کند.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری لبنان روز چهارشنبه در دیدار با ژنرال «ولید سلمان» فرمانده ستاد مشترک ارتش و ژنرال «مارون حتی» معاون او، در جریان آخرین اطلاعات حمله هوایی ارتش رژیم صهیونیستی به مناطق شرقی لبنان قرار گرفت.

میشل سلیمان، این حمله را نقض آشکار قطعنامه 1701 شورای امنیت (پایان بخش جنگ 33 روزه سال 2006) دانست.حزب الله لبنان امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای تایید کرد که جنگنده های ارتش صهیونیستی شامگاه دوشنبه به یک پایگاه این حزب در نزدیک مرزهای سوریه و لبنان در منطقه جنتای بقاع در شرق لبنان حمله کرده اند.

حزب الله تاکید کرده است که این حمله بدون پاسخ نخواهد ماند و مقاومت در زمان و مکان مناسب و با وسیله و ابزار مناسب به آن پاسخ خواهد داد.

در بیانیه حزب الله آمده است که به لطف و عنایت الهی در این حمله هیچ یک از رزمندگان مقاومت زخمی و یا شهید نشده و تنها برخی خسارت های مادی برجای گذاشته شده است.

حزب الله این حمله جدید ارتش صهیونیستی را تجاوزی آشکار به سرزمین ، حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان و نه فقط تجاوزی علیه مقاومت دانسته است که تاکیدی بر خوی تجاوزگری صهیونیست ها دارد و نیازمند موضع گیری صریح از سوی همگان است.

در این بیانیه خاطرنشان شده است : آنچه در برخی رسانه ها ادعا شده مبنی بر هدف قرار گرفتن پایگاه های دفاعی، توپخانه ای و یا موشکی و همچنین شهادت نیروهای مقاومت کاملا عاری از صحت است.

براساس این گزارش رییس جمهوری لبنان همچنین ابراز امیدواری کرد که کمیته تدوین بیانیه وزارتی دولت جدید لبنان موفق عمل کند.

وی برضرورت اجتناب همه گروه های سیاسی از شرط گذاری ها تاکید کرد و گفت که عمر دولت «تمام سلام» کوتاه بوده و در این مدت زمانی فرصت انجام فعالیت هایی محدود دارد.

میشل سلیمان با اشاره به اینکه جامعه بین الملل قرار است همایش هایی در حمایت از لبنان و ارتش آن برگزار کند، افزود: جامعه بین الملل تمایل بسیاری برای تشکیل دولت جدید داشت و این امر ضروری می سازد که همه ما به دنبال تکمیل بیانیه وزارتی دولت و کسب رای اعتماد دولت از پارلمان باشیم.

وی این امور را تسهیل کننده روابط با دیگر کشورها دانست وخاطرنشان کرد: در این شرایط که لبنان در برابر عملیات های جنایتکارانه و تروریستی قرار گرفته، برای همه ما ضروری است که در راستای منافع ملی وطن و شهروندان لبنانی بکوشیم.

رییس جمهوری لبنان همچنین با «اکرم شهیب» وزیر کشاورزی، «محمد المشنوق» وزیر محیط زیست و «عبدالمطلب حناوی» وزیر ورزش و جوانان لبنان دیدارهایی جداگانه داشت و در خصوص اوضاع لبنان با آنان به بحث و گفت و گو پرداخت.

خاورم**2024 ** 1324
کد N149552