كری خواستار همكاری واشنگتن و مسكو برای حل بحران اوكراین شد

سیاسی

کری پس از دیدار با وزیر خارجه انگلیس گفت که بحران اوکراین «بازی برد و باخت غرب در برابر شرق نیست» بلکه لازم است تمامی دولت‌ها برای رفع مشکلات کنونی این کشور با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر خارجه آمریکا ضمن اعلام آمادگی برای کمک مالی به اوکراین، خواستار همکاری با روسیه به منظور حل بحران سیاسی این کشور شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «جان کری» پس از دیدار با «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس تعهد دو کشور به تلاش برای حل و فصل بحران سیاسی اوکراین را یادآور شده و افزود که انگلیس و آمریکا آماده کمک به کاهش مشکلات اقتصادی اوکراین هستند.

با افزایش نگرانی در مورد آینده سیاسی اوکراین، ویلیام هیگ روز گذشته برای دیداری اضطراری با مقامات آمریکایی عازم واشنگتن شده بود.

کری پس از دیدار با وزیر خارجه انگلیس گفت که بحران اوکراین «بازی برد و باخت غرب در برابر شرق نیست» بلکه لازم است تمامی دولت‌ها برای رفع مشکلات کنونی این کشور با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر خارجه آمریکا افزود که موضوع اوکراین «مربوط به روسیه و ایالات متحده نیست، بلکه به مردم اوکراین و حق آن‌ها برای تعیین آینده‌شان مربوط می‌شود و ایالات متحده مایل است با روسیه و سایر کشورهای جهان و هر کس دیگری که آمادگی آن را داشته باشد، همکاری کند تا اطمینان حاصل شود که روند تحولات در این کشور پس از این مسالمت‌آمیز خواهد بود.»

وی گفت که آمریکا و انگلیس متعهد هستند که تمامی توان خود را در حمایت از مبارزه مردم اوکراین به کار گیرند و افزود که اوکراینی‌ها «با تمام قدرت اعلام کرده‌اند که مایل و قادر به برخورداری از آینده‌ای دموکراتیک در کشورشان هستند.»

وزیر خارجه انگلیس نیز پس از دیدار با کری گفت که دو طرف موضوع کمک‌های مالی فوری به اوکراین را مورد بررسی قرار دادند زیرا اقتصاد این کشور در پی چند ماه اعتراض و خشونت، گرفتار مشکلات جدی شده است.

وی افزود که در نظر دارد امروز – چهارشنبه - برای بررسی کمک اضطراری به اوکراین، با مقام‌های صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن دیدار کند.

کد N149542